Toksoplazmoza: czy jestem chora?

Jestem w 12 tygodniu ciąży. Zrobiłam badania na toxoplasma gondii. Oto moje wyniki: IgG11.4 a Ig M0.07 Czy jestem zakażona i czy to zaszkodzi mojemu dziecku? Co robić dalej?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Wysoki poziom przeciwcial IgG oznacza, że przeszło się kiedyś w przeszłości zakażenie i uzyskało odporność. Natomiast przeciwciała JgM świadczą o świeżym zakażeniu. Jeśli ich poziom jest niski, obecnie prawdopodobnie zakażenia nie ma. Dokładniejsze omówienie Pani wyników badań proszę przeprowadzić z prowadzącym lekarzem ginekologiem, ponieważ różne są metody badania przeciwciał a nie wiem, jaką metodą zostało wykonane Pani badanie. Jeśli chodzi o to, co robić dalej, to jeśli wyniki są wątpliwe, warto powtarzać badania w kolejnych trymestrach ciąży. Przy tym należy szczególnie wystrzegać się jedzenia surowego, niedogotowanego mięsa wieprzowego, jagnięcego lub wołowego. Powinno się także unikać kotów oraz dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem.
Pozdrawiam!