Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Torbiel szyszynki i stan po usunięciu guza mózgu

rok temu mialem wycietego guza mozgu i po rezonansie i naswietlaniu wyszlo ze torbiel szyszki ma wielkosć 7mm,mija 1,5 roku i mam robiony rezonans badania wyszly dobrze i torbiel szyszki ma ta sama wielkosć czyli 7mm, czy to zle i czy on wczyms zagraza a i czy ten torbiel szyszki powoduje padaczke czy on ma cos ztym spolnego ,
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Torbiel szyszynki jeżeli jest mała i nie uciska struktur mózgowych nie jest groźna. Należy w zależności od potrzeby ( np wielkości torbieli) wykonać co np 24 miesiące MRI mózgu by sprawdzić jej wielkość (czy nie rośnie) i czy nie uciska na okoliczne struktury.
Torbiel szyszynki nie powoduje napadów padaczkowych.
Torbiele szyszynki (o dużych wymiarach) mogą dawać objawy w trzech różnych mechanizmach:
Wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – czyli związane z zablokowaniem przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego i powstaniem wodogłowia, ( bóle głowy, następnie obrzęk tarczy nerwów wzrokowych, nudności, wymioty, zaburzenia chodu, zaburzenia pamięci i śpiączka).
Bezpośredniego ucisku na pień mózgu i móżdżek – zaburzenia ruchów gałek ocznych (ograniczenie spojrzenia w górę, oczopląs, porażenie spojrzenia w dół, podwójne widzenie), opadnięcie powieki, ataksja, zburzenia koordynacji ruchów.
Zaburzeń endokrynologicznych – bardzo rzadkich, jako wtórny efekt wodogłowia, np. w postaci moczówki prostej.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0

Witam , proszę omówić szczegóły z lekarzem prowadzącym! z.żurawski

Specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i wycinaniu zmian skórnych oraz leczeniu czerniaka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry w Centrum Onkologii w Warszawie
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy