Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy te objawy wskazują na autyzm?

Piszę w imieniu mojej siostry, która chyba nie jest świadoma tego, że jej córeczka jest chora. Ola ma 5 latek i piękne błękitne oczy. Kiedy się bierze ją na kolana, od razu się usztywnia albo krzyczy. Zauważyłam jednak, że lubi, kiedy siostra zaczyna mocno szorować jej plecy, wtedy chętnie wskakuje na kolana i tuli się plecami. Potrafi wówczas powiedzieć do mamy: „Trzymaj mnie mocno”. Słyszałam, że w ten sposób dzieci autystyczne realizują swoją chorą „potrzebę bycia dociskanym”. Poza tym Ola nie biega, lecz drepcze. Mam takie wrażenie, jakby nie była spontaniczna, nigdy nie podskakuje jak inne dzieci w jej wieku, nie lubi wychodzić na podwórko i bawić się z dziewczynkami, choćby grać w klasy. Ale doskonale liczy, potrafi dzielić i mnożyć w pamięci lepiej od swoich rówieśniczek, zna na pamięć rejestracje wszystkich samochodów na podwórku. Czy z Olą jest wszystko w porządku?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

Sam fakt, że dziecko lubi mocny dotyk pleców, czy niechętnie wychodzi na podwórko nie świadczy o autyzmie. Podobnie jak bardzo dobra pamięć czy umiejętności arytmetyczne. W opisie dziewczynki brakuje informacji o jej umiejętnościach komunikowania się, wchodzenia w kontakt z innymi osobami. Jeśli jest Pani zaniepokojona zachowaniem Oli, to może udałoby się namówić Pani siostrę do skonsultowania dziewczynki u psychologa. To może być pierwszy etap poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy to jest autyzm. Poza tym większość stowarzyszeń działających na rzecz osób z autyzmem prowadzi dyżury telefoniczne, podczas których można próbować przynajmniej wstępnie (bo nikt nie zdiagnozuje dziecka przez telefon) rozwiać lub potwierdzić Pani obawy.

Psycholog, wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy