Uczucie lęku, brak radości, zmęczenie oraz bóle głowy

Od długiego czasu mam odczucie ciągłego lęku,które mnie nie opuszcza w ogole. Chodzę przestraszona,nadmiernie reaguje na bodzce z zewnątrz np lekkie stukniecie powoduje ze serce mi zamiera czuje paniczny strach i sciska mnie w gardle. Wszystko mnie drazni i denerwuje,nic nie nie cieszy i nic nie jest w stanie sprawic bym poczuła jakąś radosc czy zadowolenie. Jestem płaczliwa,czuje sie zmeczona,nie mamo ochoty na zadne kontakty towarzyskie. Mam bole glowy,kołatania serca. Jak to zdiagnozować?

Mgr Justyna ĹwierczyĹska

Opisane przez Panią symptomy świadczą o ogromnym wewnętrznym napięciu, które najprawdopodobniej wynika z niemożności poradzenia sobie z różnymi trudnymi sytuacjami, których Pani doświadcza.

Sytuacje te mogą być związane z bieżącymi problemami lub wynikać z dojrzewania i uświadamiania sobie bolesnej prawdy o życiu, tego że np się starzejemy, że ludzie, których kochamy odejdą, że pewne rzeczy są nie do naprawienia lub że nie wszystko ułożyło się tak, jakbyśmy tego chcieli.

Bolesne wydarzenia mogą nas przytłoczyć tak bardzo, że tracimy nasza zdolność do myślenia o nich, staramy się wręcz nie myśleć o tym, co nas boli lub przeraża, upychamy nasze rozczarowania w najdalszym zakątki umysłu i jedynie lęk świadczy o tym, że nadal cierpimy z powodu doświadczanych ran lub urazów.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
sygnały płynące z ciała, które Pani opisuje wskazują na ścisłe powiązanie z lękiem jaki Pani odczuwa.Dlatego wskazana byłaby rozmowa ze specjalistą, psychologiem. Ale na wstępie zachęcałabym do rozmowy z lekarzem, w celu wykonania badań i wykluczeniu innych chorób. Pozdrawiam
M.Prus

Opisane objawy mogłyby być lękiem uogólnionym lub inna forma nerwicy. Warto, żeby skonsultowała się Pani z lekarzem specjalistą (psychiatrą), który przeprowadzi wywiad, badania, postawi diagnozę i zaproponuje leczenie.