Uczucie niechęci, osłabienia i zaburzenia nastroju

od pewnego czasu nie umiem odnalezc sie w zyciu codziennym mam niechec do wstania rano praca sprawia mi trudnosc wrecz czuje sie tam zle i nic mnie nie cieszy a zwykle czynnosci sprawiaja mi trudnosc wrecz unikam ludzi. Nie wiem co sie ze mna dzieje ale boje sie ze przez to strace prace ale wstydze sie o tym komus powiedziec. Prosze o pomoc

W tej sytuacji konieczna jest konsultacja z psychologiem i/lub lekarzem psychiatrą. Opisane objawy mogą sugerować depresję, dlatego warto podjąć się diagnostyki. Zależnie od potrzeb specjalista zarekomenduje najlepsze metody poradzenia sobie.

Witam Panią. Na podstawie Pani opisu mogę wnioskować, że opisane objawy pojawiły się jakiś czas temu i nasilają się utrudniając Pani codzienne funkcjonowanie np. w pracy. Zwłaszcza to nasilanie się może Pani utrudnić utrzymywanie tego co się dzieje w tajemnicy. Trudno powiedzieć do jakiego stopnia będą się one nadal nasilać. Wyobrażam sobie, że chcąc utrzymać je w tajemnicy przed otoczeniem wkłada Pani dużo wysiłku w to by były one niewidoczne na zewnątrz. Niestety taka strategia dodatkowo może Panią osłabiać. Poradzenie sobie z tym co się dzieje na własną rękę może się nie udać. Dlatego proszę udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ) lub prywatnie do miejsca w którym pracuje lekarz psychiatra. Potrzebuje Pani diagnozy, którą postawi specjalista i planu pomocy. Obawa przed utratą pracy i determinacja by wrócić do wcześniejszego funkcjonowania mogą Pani pomóc pokonać wstyd. Dobrym sposobem na pokonanie go może być też wybór z otoczenia osoby przy której czuje się Pani bezpiecznie i ma do niej zaufanie. Proszę takiej osobie powiedzieć co się dzieje. To może przynieść ulgę i rozpocznie proces przekonywania się, że nie ma się Pani czego wstydzić. Pozdrawiam Panią.