Zaburzenia osobowości u kobiety

Witam serdecznie, Znajoma ma jakby dwie osobowości. W jeden dzień jest spokojna, wesoła. Natomiast na następny dzień diametralnie się zmienia. Krzyczy na wszystkich, wmawia innym osobom, że załóżmy jej mąż ją pobił, obraził. Potrafi wpaść w szał że w sklepie nie ma produktu, który ona chce. Prosiła mnie ze łzami w oczach o pomoc, a gdy znalazłam odpowiedniego lekarza naskoczyła na mnie, że mam dać jej spokój. Czy mogę jakoś jej pomóc? Czy to po prostu taki charakter? Z góry dziękuję za odp.

Witam serdecznie, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim należy ustalić od jak dawna Pani znajoma ma tak zmienne zachowania, przyjrzeć się czy istnieje jakaś grupa sytuacji, która takie zachowania wywołuje, czy zauważa u siebie inne zmiany, które pojawiły się w ostatnim czasie. Wtedy dopiero można starać się określić czy jest to kwestia osobowości czy jest wywoływana przez jakieś bodźce zewnętrzne.

Witam. To wygląda na coś więcej niż tylko charakter. Bardzo dobrze, że Pani próbuje pomóc koleżance. Najlepiej byłoby umówić wizytę u lekarza psychiatry lub u psychoterapeuty. Proszę pamiętać, że na siłę nie da się nikomu pomóc - trzeba cierpliwości. Może Pani przekonywać, rozmawiać że taka wizyta służy pomocy i odpowiedzi na pytanie co się dzieje i co jest problemem. Pozdrawiam.

Witam. Ma Pani prawo patrzeć na funkcjonowanie i zachowania znajomej z niepokojem. Nie musi to jednak oznaczać istnienia dwóch osobowości. Jednak w sytuacji kiedy coś nas niepokoi i nie jest "typowe" próbujemy szukać odpowiedzi na pytanie co jest przyczyną, źródłem. Z pewnością sugerując się Pani relacją i tym, że nie mam bezpośredniego kontaktu z Pani znajomą mogę stwierdzić, że nie ma tu jednej możliwej odpowiedzi. Być może dzieje się w życiu Pani znajomej coś co odpowiada za tak nagłą i skrajną zmianę nastrojów i zachowań (otoczenie, nawet najbliższe może o tym nie wiedzieć). Jeżeli mówimy o wydarzeniach, które zabierają takiej osobie poczucie bezpieczeństwa to może pojawić się napięcie, któremu towarzyszy tak szybka i skrajna zmiana. Inna możliwość, że żadne takie zdarzenia zewnętrzne nie mają miejsca a w takiej osobie toczy się jakiś proces wewnętrzny. Z pewnością potrzebna będzie wizyta u specjalisty. Proszę się nie zniechęcać z propozycją takiej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy u takiej osoby pojawi się potrzebna motywacja. Ważne by taka osoba nie czuła się z powodu swojego funkcjonowania odrzucona, ale nadal akceptowana. Pozdrawiam Panią.