Jak rozumieć takie stwierdzenie w opisie osobowości anankastycznej?

W ICD-10 jest napisane tak: "Mogą pojawiać się (...) niepożądane (...) popędy, które nie osiągają nasilenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych" o osobowości anankastycznej. Co to są te popędy? Może mógłby/mogłaby pan/pani mi podać jakieś przykłady?
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Dzień dobry, osobowość anankastyczna potrzebuje dużo kontroli, kiedy coś nie dzieje się wg plany zaczyna odczuwać napięcie. Przykłady zachowań obsesyjno kompulsywnych to np. sprzątanie mieszkania 5 razy dziennie, potrzeba układania wszystkiego np. wg kolorów, potrzeba żeby wszystko stało na swoim miejscu.

Funkcjonowanie takiej osoby często jest związane z myślami bądź zachowaniami, które mają charakter natrętny. Mogą przybierać różnorodna formy. Poprzez wykonywanie jakiś czynności osoba taka przywraca sobie poczucie kontroli i rozładowuje napięcie. Oczywiście powyższy opis to duże uproszenie. Zachęcam do udania się do specjalisty który będzie mógł dokładnie wyjaśnić na czym to polega.

Pozdrawiam