Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko, że zrealizuję moje myśli?

Witam. Choruje na zaburzenia obsesyjno - kompulsywne OCD (nerwica natręctw myślowych, myśli o krzywdzeniu innych, straszne "scenariusze" w głowie) do tego ogromny lęk, niepokój, impulsy, jakby "chęci", wyrzuty sumienia. Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko realizacji tych myśli ?

Dzień dobry, im straszniejsza jest myśl natrętna i im większe emocje budzi, tym trudniej jest się jej pozbyć. Myśli robią się tym bardziej natrętne im bardziej są przerażające i im większe emocje budzą. Często dotyczą tego co jest najbardziej szokujące i przerażające dla danej osoby, a ich natręctwo na tej podstawie właśnie się tworzy. Gdyby nie budziły takich silnych emocji, prawdopodobnie nie stałyby się natrętne. Tak właśnie osoby z nerwicą natręctw wpadają w pułapkę własnych myśli, bo czują się winne, że pomyślały o czynie lub zachowaniu, który jest najgorszym z możliwych w ich ocenie. Predyspozycje do tego rodzaju zaburzeń mają osoby o cechach osobowości takich jak perfekcjonizm oraz wysoka odpowiedzialność za swoje działania. Pomyślenie o czymś co czyni skazę na tych cechach, tworzy niekorzystną ocenę siebie, rodzi poczucie winy i napędza grunt do tworzenia się myśli natrętnych. Można się pokusić o stwierdzenie, że sam fakt, że osoby cierpiące z powodu tych zaburzeń oceniają dany czyn lub zachowanie jako niewłaściwe, mógłby być wystarczający do uznania, że są to zachowania, których nigdy by się nie dopuściły z powodu właśnie wysoce nagannej oceny tych zachowań. Człowiek zazwyczaj potrafi kontrolować siebie, o ile nie cierpi na poważne zaburzenia psychotyczne lub osobowości lub nie jest pod wpływem jakiś środków psychoaktywnych. Myśli to tylko myśli, nie jest to to samo co czyn- dopiero uznanie tego i zezwolenie sobie na zignorowanie tych myśli, zwalniając je z ładunku emocjonalnego jakim są naładowane, może uwolnić od tych dokuczliwych objawów. Mam nadzieję, że korzysta Pan z pomocy psychoterapeutycznej i lekarskiej (zalecana farmakoterapia i psychoterapia równolegle). Problem zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych może wyrządzać wiele cierpienia i bez pomocy specjalisty raczej ciężko się z nim uporać.