Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Chusta lekarska - opatrunek szczęki

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć szczękę za pomocy trójkątnej chusty.

Witam, w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć wszelkie przyczyny somatyczne, a w tym celu trzeba udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, które zleci specjalista. Mogą to być np problemy z układem krążenia. Jeżeli ani wyniki badań fizykalnych ani lekarz nic nie wykażą, należałoby następnie zgłosić się do psychiatry bądź psychoterapeuty, jeżeli czuje Pani podwyższony poziom stresu/lęku, aby rozpocząć psychoterapię.

Pozdrawiam.

Psycholog, specjalista psychologii klinicznej oraz seksuologii klinicznej i sądowej.
0
Dr Krzysztof Karauda
Dr Krzysztof Karauda Psycholog

Dolegliwości, o których Pani pisze, mogą być objawem nerwicy, jednak zawsze w sytuacji odczuć somatycznych pierwszym krokiem jest kontrola lekarska. Niemniej gdyby okazało się, że przyczyna jest jednak fizyczna, skorzystanie z pomocy psychologicznej choćby w celu nauczenia się innego reagowania na dolegliwości, czy zmniejszenia stresu, który towarzyszy takim trudności, może być dla Pani pomocne.

witam,
zbyt mało Pani pisze o swoim samopoczuciu by stwierdzić nerwicę. Nerwica to grupa zaburzeń psychicznych o bardzo różnorodnych objawach. Mogą do nich należeć:

objawy somatyczne:
- porażenia narządów ruchu lub pewnych ich części,
- brak czucia pewnych obszarów skóry, zaburzenia wzroku, słuchu lub nadmierna wrażliwość na bodźce, trudości z oddychaniem, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej,
- napięciowy ból głowy, ból żołądka, serca, kręgosłupa, zawroty głowy, drżenie kończyn, kołatanie serca, nagłe uderzenie gorąca
- zaburzenia funkcjonowania organów wewnętrznych,
- zaburzenia seksualne

zaburzenia funkcji poznawczych:
natrętne myślenie,
natręctwa ruchowe,
zaburzenia pamięci
trudności w koncentracji uwagi

zaburzenia emocji:
- fobie
- lęk , nieokreślony niepokój
- nagłe napady lęku,
- brak motywacji, apatia,
- zanik zdolności odczuwania przyjemności
- stan podwyższonego napięcia, poirytowanie
- labilność emocjonalna
- przygnębienie,
- zaburzenia snu, najczęściej bezsenność

Powyższe objawy nie mają podłoża organicznego. Mogą mieć różne nasilenie. Jeśli kilka z w/w objawów Pani odczuwa proszę udać się do psychiatry lub psychologa. Należy wtedy zastosować farmakoterapię połączoną z psychoterapią. pozdrawiam
pozdrawiam

0

Witam. Zaburzenia lękowe mogą oczywiście wpływać na nasze ciało i objawiać się w wieloraki sposób (bóle brzucha, poczucie duszności, alergie skórne itp.). Objawy, które Pani opisała także mogą być wywołane nerwicą, ale nie muszą. Założenie, że objawy fizyczne mają źródło w psychice stawia się po zakończeniu poszukiwania ich w ciele. Dlatego przede wszystkim zalecam skontaktowanie się z kardiologiem (drętwienie lewej strony ciała, ręki, może świadczyć o zaburzeniach krążenia, problemach z sercem) i ortopedą (opisane objawy mogą być wynikiem problemów z kręgosłupem np. ucisk kręgów na nerwy).
Jeżeli jest Pani pod wpływem silnego stresu proponuję jednocześnie rozpocząć treningi relaksacyjne np.ćwiczenie oddechu przeponowego. Informacje jak wykonywać ćwiczenia relaksacyjne znajdzie Pani w internecie np. na stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-relaksacyjne.

0

Witam serdecznie

Bardzo krótki opis , tego jakie są pełne objawy u Pani ,w jakich sytuacjach występują, kiedy się pojawiły , czy wcześniej już coś podobnego się pojawiło? Najlepiej by było skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, przejść dokładne badania i dopiero wtedy można wykluczyć podłoże chorobowe leżące w organizmie i zająć się psychoterapią jeśli to nerwica.
Pozdrawiam
Anna Reklewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy