Myślę, że w tak młodym wieku można zrobić naprawdę jeszcze wiele, wiele. Gratuluję wyjścia z uzależnienia od dopalaczy, choć skutki ich używania jeszcze dają się Panu we znaki. Wiem, że mężczyźni lubią konkretne odpowiedzi, dlatego odpowiem, warto powrócić do przerwanej nauki i podjąć pracę, a przynajmniej spróbować podjąć się tego. Trochę trudniej będzie poradzić sobie z problemami rodzinnymi, do których doprowadziło uzależnienie. Niestety, żaden terapeuta nie powie inaczej, że do trzeźwości czy też czystości od dopalaczy przekonać innych może tylko osoba, która podjęła się życia bez uzależnienia. I teraz na Pana kolej, bo oni już Panu zaufali. Bardzo się cieszę, że pozostał Pan przebojowy nawet bez dopalaczy - niewielu sobie tak radzi.
Zadając pytanie na forum - zwrócił się Pan w pewnej formie o pomoc. Uważam, że powinien pan rozważyć możliwość skorzystania z pomocy psychologa w swojej miejscowości. Wskazane przez Pana stany wskazują na nastrój depresyjny, ale mogą być także oznaką nawrotu - chęci powrotu do brania środków psychoaktywnych. Pacjent wychodząc z uzależnienia często ściera się z rzeczywistością, jakiej wcześniej nie dostrzegał. W rzeczywistość tą, są również wpisane problemy, które przecież nie zniknęły. Mając na uwadze Pana wiek, uważam, że problemy jakie pojawiły się w Pana życiu można pokonać - być może nie od razu wszystko będzie się klarowało, często działa tutaj metoda małych kroków. Trzeba nauczyć się cieszyć z małych sukcesów, a z porażek wyciągać wnioski. Dlatego uważam, że psycholog lub psychoterapeuta pomoże Panu zrozumieć stan, w jakim Pan się znajduje, jak również przepracuje z Panem trudności życiowe, jakich Pan teraz doświadcza. Życzę powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak żyć, kiedy nie można być sobą? – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Jak przestać pić alkohol? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Uczucie niespełnienia w życiu – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Leczenie alkoholizmu metodą hipnozy – odpowiada Mgr Agnieszka Borowska
- Uczucie zniszczonego życia – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Uczucie smutku i brak chęci do życia – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Problemy z nauką, uczucie samotności, nerwowość i trudności w wyrażaniu emocji u 24-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak kontrolować siebie? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Samotny tryb życia i brak potrzeby przyjaciół – odpowiada Mgr Anna Rolbiecka
- Brak empatii i możliwości odczuwania uczuć – odpowiada mgr Julia Firlej
artykuły
Jednego dnia jest się panem życia, a następnego pacjentem po udarze
- Najgorszy moment był wtedy, gdy obudziłem si
Epilepsja, depresja i schizofrenia. Ile o nich wiemy i dlaczego za mało?
W czwartek 05 września ruszyła kampania "Wyprostuj
30 proc. mężczyzn nie chodzi do lekarza. "Na pomoc może być już za późno"
Polscy mężczyźni bagatelizują swoje zdrowie i częs