Ulewanie i wzdęcia u 4-miesięcznego dziecka

Witam. Moja córka jest wcześniakiem urodzonym w 32 tc i z niską masą urodzeniową -1300g. Obecnie ma 4 miesiące. Karmę córkę mlekiem modyfikowanym. Kupy robi co 2-3 dni. Od miesiąca ok. godz. 16 córka niespokojnie się zachowuje, stęka, jęczy, pręży, trochę płacze, jakby chciała zrobić kupę, ale nie potrafi. Co może być powodem takiego zachowania? Kolki nigdy nie mała, za to ma dużo gazów. Często ulewa pokarm. Zjada ok 500 ml mleka na dobę.

Aleksander Ropielewski

Bez przeprowadzenia badania nie mam pewności jednak regularna pora występowania dyskomfortu u córki wskazuje na przyczynę związana z np. zbyt dużą ilością podawanego posiłku w okolicy wczesnego popołudnia, który dla dziecka jest zbyt obciążający i stąd występują wzdęcia i ból brzucha. Sugeruję podawanie mniejszych ilości pokarmu a częściej. Ponadto u wcześniaków wszystkie organy potrzebują czasu na pełne zaadaptowanie się do swojej funkcji. Mam jednak za mało informacji, aby stwierdzić to jednoznacznie.