Uraz zębów a oczekiwanie na RTG i pantonogram

Witam, 3,5 tygodnia temu doznałam silnego urazu zebow, a rtg i pantonogram zostanie mi zrobione po 33 dniach od urazu, czy w tym okresie nie obumra mi zeby ? Dodam ze delikatnie bola mnie przy mocnym ich dotykaniu palcem ( górne 1123) , a w dodatku noszę stały reteiner. Dziękuje za odpowiedz.

Po urazie powinna Pani jak najszybciej znaleźć gabinet który może od ręki wykonać konsultację i rtg panoramiczne oraz przylegające. Uraz może oczywiście spowodować przerwanie pęczka naczyniowo-nerwowego i obumarcie zęba. Z reguły jednak pojawia się nadwrażliwość która ustępuje po kilku tygodniach. Zęby należy jednak obserwować.

Wykonywanie zdjęć RTG nie ma związku z obumieraniem zębów. Zęby po urazie powinno się diagnozować jak najszybciej. Mogą one obumrzeć po urazie niezależnie od wdrożonej diagnostyki i podjętego leczenia. Takie zęby wymagają co najmniej kilkumiesięcznej obserwacji, ponieważ mogą obumrzeć nawet kilka miesięcy po urazie.

Witam.
Zastanawiam się dlaczego nie zrobiono zdjęcia bezpośrednio po urazie...
Trudno mi też jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie,bo nie wiem co to był za uraz i czy tkanki miękkie tj.wargi lub błona śluzowa i dziąsła też były uszkodzone.Tkliwość zębów wynika raczej z urazu,ale żeby wykluczyć martwicę pourazową dentysta powinien wykonać test na żywotność miazgi.O ile wypadnie pomyślnie trzeba go powtórzyć np.za pół roku,gdyż po każdym urazie nigdy nie wiadomo,czy nie powstanie proces zapalny i martwica.Wtedy konieczne będzie leczenie endodontyczne. Pozdrawiam.