Usunięcie zębów będzie dla dziecka najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jest problem z zachowaniem dziecka proponuję spróbować sedacji wziewnej podtlenkiem azotu. Gaz rozweselający spowoduje całkowite rozluźnienie na fotelu i lekarz będzie mógł w znieczuleniu miejscowym usunąć ząbki. Jeżeli mimo podtlenku dziecko będzie niespokojne narkoza jest jedyny rozwiązaniem.
W przypadku ropnych stanów zapalnych generalnie najlepiej jest pozbyć się źródła bakterii.
Co do znieczulenia, to uważam, że sprawny dentysta w znieczuleniu miejscowym poradzi sobie w 10 minut. Są też środki do ewentualnej sedacji, żeby dziecko nie pamiętało stresu.
Adam Ziemlewski
Dzień dobry
Jeżeli zęby zostały zakwalifikowane do usunięcia, to należy to zrobić, gdyż częste stany zapalne są niebezpieczne. U tak małego dziecka usunięcie w standardowym znieczuleniu może być dla niego dość traumatycznym przeżyciem i należy rozważyć w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą).
Pozdrawiam
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl
Witam! Usunięcie zębów mlecznych u tak małego dziecka nie jest możliwe w znieczuleniu miejscowym (zastrzyk). Może też być dla dziecka dużą traumą emocjonalną. Dobrą propozycją jest leczenie dziecka w znieczuleniu ogólnym. Pozwoli to na delikatne, dokładne usuniecie chorych ząbków i dobre zaopatrzenie rany. Warto dobrze zaplanować dalsze leczenie protetyczne. Dziecko musi mieć przednie zęby żeby uczyło się dobrze mówić oraz pobudzało szczękę do wzrostu. Dlatego w znieczuleniu ogólnym tuż po usunięciu ząbków warto pobrać wyciski dla protezki, ponieważ w pełnej świadomości małe dziecko nie pozwoli na pobranie dokładnego wycisku. Mam doświadczenie z podobnymi przypadkami. Przy znieczuleniu ogólnym dobrze gdy dziecko jest w objęciach mamy do momentu zaśnięcia, mniejszy stres. Wyrozumiały anestezjolog pozwoli na takie rozwiązanie. Zabiegu dziecko nie pamięta. Budzi się znowuż w objęciach mamy. Po przebudzeniu warto podać dawkę leku przeciwbólowego (Panadol, lub Nurofen). Lepiej żeby zęby usuwał doświadczony stomatolog.
Pozdrawiam!
Jak najszybciej usunąć zęby przyczynowe , ja raczej wolałbym to zrobic w znieczuleniu miejscowym
Witam.
W przypadku stanów ropnych, których przyczyną są zęby mleczne ekstrakcja jest najsensowniejszym rozwiązaniem. Jeśli podtlenek azotu nie pomoże proszę skorzystać ze znieczulenia ogólnego.
Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Sedacja podtlenkiem azotu – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Czy konieczne jest usunięcie jedynki u 4-latki? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy usunąć te ząbki mleczne u córki? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Rozwiercenie zębów z powodu przetoki u 24-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Zielińska
- Lęk przed wizytą u stomatologa – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Kochańczyk
- Czy zęby u dziecka zostały usunięte słusznie? – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Czy podczas zabiegów chirurgicznych z zakresu stomatologii jest możliwość skorzystania z podtlenku azotu z jednoczesnym zastosowaniem znieczulenia miejscowego? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Jakie są wskazania medyczne do usunięcia 5-letniemu dziecku zęba pod narkozą? – odpowiada Lekarz stomatolog Joanna Rąpała
- Próchnica u 3,5-latki a konieczność leczenia w narkozie – odpowiada Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
- Stan zapalny zębów u 7-latka – odpowiada Lek. dent. Barbara Żebrowska
artykuły
Usuwanie zębów w znieczuleniu miejscowym i pod narkozą - wskazania, przebieg, cena
Usuwanie, czyli ekstrakcja zębów, to bardzo częsty
Znieczulenie - zapomnij o bólu i stresie
Jeśli znieczulenie miejscowe nie zapewnia właściwe
Podtlenek azotu - charakterystyka, zastosowanie w chirurgii, stomatologia, dodatek do żywności, skutki uboczne
Podtlenek azotu - być może ta nazwa brzmi dziwnie