Usunięcie ząbków u dziecka

Mam 1,5 roczną córeczkę ma popsute 4 ząbki górne jedynki i dwujki, zaczeły się pojawiać stany zapalne zbiera się ropa i córka cierpi.Lekarz zaproponował usunięcie ząbków przez częste stany zapalne.Mamy zastanowić się czy chcemy ząbki usunąć pod narkozą lub po przez zastrzyk przeciw bólowy.Co robić???Córka źle znosi wizyty u lekarza. Jaką decyzję podjąć??? czy to nie za duża trauma dla tak małego dziecka??

Usunięcie zębów będzie dla dziecka najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jest problem z zachowaniem dziecka proponuję spróbować sedacji wziewnej podtlenkiem azotu. Gaz rozweselający spowoduje całkowite rozluźnienie na fotelu i lekarz będzie mógł w znieczuleniu miejscowym usunąć ząbki. Jeżeli mimo podtlenku dziecko będzie niespokojne narkoza jest jedyny rozwiązaniem.

W przypadku ropnych stanów zapalnych generalnie najlepiej jest pozbyć się źródła bakterii.
Co do znieczulenia, to uważam, że sprawny dentysta w znieczuleniu miejscowym poradzi sobie w 10 minut. Są też środki do ewentualnej sedacji, żeby dziecko nie pamiętało stresu.
Adam Ziemlewski

Witam! Usunięcie zębów mlecznych u tak małego dziecka nie jest możliwe w znieczuleniu miejscowym (zastrzyk). Może też być dla dziecka dużą traumą emocjonalną. Dobrą propozycją jest leczenie dziecka w znieczuleniu ogólnym. Pozwoli to na delikatne, dokładne usuniecie chorych ząbków i dobre zaopatrzenie rany. Warto dobrze zaplanować dalsze leczenie protetyczne. Dziecko musi mieć przednie zęby żeby uczyło się dobrze mówić oraz pobudzało szczękę do wzrostu. Dlatego w znieczuleniu ogólnym tuż po usunięciu ząbków warto pobrać wyciski dla protezki, ponieważ w pełnej świadomości małe dziecko nie pozwoli na pobranie dokładnego wycisku. Mam doświadczenie z podobnymi przypadkami. Przy znieczuleniu ogólnym dobrze gdy dziecko jest w objęciach mamy do momentu zaśnięcia, mniejszy stres. Wyrozumiały anestezjolog pozwoli na takie rozwiązanie. Zabiegu dziecko nie pamięta. Budzi się znowuż w objęciach mamy. Po przebudzeniu warto podać dawkę leku przeciwbólowego (Panadol, lub Nurofen). Lepiej żeby zęby usuwał doświadczony stomatolog.
Pozdrawiam!