Uzależnienie od benzodiazepinu

Witam... Zażyłam właśnie 5 tabl Ketonalu Forte. Jestem uzależniona od beznodiazepin. Myślałam, że może będzie miało chociaż podobne działanie gdyż benzodiazepiny mi się skończyły... Tak będzie, czy się nimi zatruje?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani szczególnie rozpowszechnione jest uzależnienie od benzodiazepin, które zajmuje czwarte miejsce pod względem częstości występowania – po nikotynie, alkoholu i kanabinolach. Uzależnienie może rozwinąć się już po 2-3 miesiącach systematycznego zażywania dawek terapeutycznych, a u niektórych osób nawet wcześniej. Rada Europy już w 1990 roku ostrzegała, że nie należy ich stosować dłużej niż przez 4 tygodnie.
Leki te stosuje się powszechnie jako środki nasenne i uspokajające. Przy niektórych benzodiazepinach wykorzystuje się ich działanie przeciwdepresyjne i miorelaksujące. Związki te zmniejszają napięcie nerwowe, łagodzą uczucie lęku i niepokoju, ułatwiają zasypianie, stąd są chętnie nadużywane przez osoby nadpobudliwe i niezrównoważone emocjonalnie, cierpiące na zaburzenia nerwicowe. Jak sama Pani przyznaje - jest Pani osobą uzależnioną - więc dobrze było by rozważyć podjęcie terapii - uzależnienie samo nie zniknie - a eksperymentując z różnymi lekami naraża Pani swoje życie i zdrowie - polecam poradnię leczenia uzależnień w Pani mieście. Uzyska Pani fachową pomoc, jak radzić sobie w momencie odstawienia leków, i w późniejszych okresach.
Pozdrawiam.
www.sferaterapii.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uzależnienie od leków, choć ma bardzo podobny mechanizm wpływu na organizm, nie jest tożsamy z uzależnieniem np od narkotyków. Leczenie polega głównie na psychoterapii i przy motywacji i zaangażowaniu pacjenta kończy się sukcesem. Sukcesem czyli nauczeniem się radzenia sobie z trudnościami czy lękiem w bardziej adaptacyjny sposób niż poprzez zażywanie leków uspokajających. Inaczej mówią przez wypracowanie takich cech jak poczucie zaufania do siebie, pewności siebie, asertywności, umiejętności stawiania granic, dbania o siebie, wyrażania swoich uczuć i emocji, świadomości swoich potrzeb i oczekiwań, jasnej komunikacji itp.
Dlatego zachęcam do zapisania się na psychoterapię i pracy nad sobą. To daje największe szanse na poprawę jakości życia i uniezależnienie się od leków.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zomiren czyli alprazolam jest tą benzodiazepiną, która cechuje się silniejszym (od innych leków z tej grupy) potencjałem uzależniającym. Przyjmuje się, że leki z tej grupy można przyjmować w miarę bezpiecznie przez 4-6 tygodni, a dłuższe leczenie obciążone jest rosnącym ryzykiem uzależnienia. Krótki czas działania alprazolamu sprawia, że w przypadku tego leku ryzyko to jest większe, stąd po około 8 tygodniowym, codziennym przyjmowaniu tego leku należy rozważać uzależnienie i wdrażać związane z tym ryzykiem postepowanie. Odstawienie leku jest wówczas możliwe, ale może wymagać specjalistycznej konsultacji i indywidualnego planu terapeutycznego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty