Uzależnienie od papierosów u 28-latka

witam, kiedy mozna steierdzic o uzaleznieniu? i jak rozmawiac z osoba ktora nie widZi nic zlego w paleniu, uzywa tego jako usypiacz i nie tylko, od okolo 1,5 roku codziennie wieczorem. bez tego nie moze normalnie zasnac. w dzien bywa nerwowy i nie hamuje emocji, idzie zapalic i wraca jakby nic sie nie stalo. co robic w takiej sytuacji?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Witam, kiedy mówimy o uzależnieniu niestety nasze tłumaczenie oraz racjonalne argumenty o skutkach palenia nie trafiają do osoby która pali nałogowo. Problem tkwi w ogólnym przyzwoleniu na palenie jakie panuje oraz bagatelizowaniu tego nałogu, oraz plusów jakie widzi palacz. Z tego co Pan pisze osoba reguluje sobie nastrój papierosem co jest przejawem uzależnienia, używa go jako ,,magicznego" środka nasennego, występuje także regularność palenia co wskazuje na uzależnienie. W takim przypadku warto pokazywać i rozmawiać o stratach z palenia(finansowe, zdrowotne, w relacjach), namawiać na przynajmniej jedną sesję diagnostyczną u specjalisty psychoterapii uzależnienia, który może pomóc w podjęciu decyzji o abstynencji nikotynowej, a następnie walce z uzależnieniem od nikotyny dając konkretne metody i podpowiadając sposoby na odstawienie papierosów. Pozdrawiam serdecznie, życząc powodzenia.

0
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania

Zdecydowanie objawy wskazują na uzależnienie (przymus stosowania substancji i ulga po jej zażyciu). Poza rozmową i nakłanianiem uzależnionego do terapii nie może Pan nic zrobić (chyba, że jest to osoba niepełnoletnia lub ubezwłasnowolniona). Podstawą terapii uzależnień jest świadoma zgoda na leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uzależnienie od papierosów u 17-latka

Mój 17 letni syn pali papierosy żadne wytłumaczenia nie działaja ,razem z mężem nie palimy papierosòw.Bardzo proszę o pomoc i poradę,Pozdrawiam
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Obawiam się, że mają państwo niewielki wpływ na to, że syn pali. Można z nim oczywiście rozmawiać i zachęcać do rzucenia palenia, zasugerować terapię lub któryś ze środków dostępnych w aptece. Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie zakazu palenia rzez syna w domu - to państwa terytorium i to wy ustalacie zasady, może warto przemyśleć kwestię kieszonkowego. Niedługo syn będzie pełnoletni, więc wtedy już sam będzie decydował.

0

Jasne i stanowcze ustalenie zasad panujących w domu- zarówno obowiązków, jak i związanym z tym przywilejów (pamiętając, że przestrzeganie zasad i zobowiązań musi być obustronne) powinno pomóc.
Jeśli jednak trudność jest tylko tzw. wierzchołkiem góry lodowej, zachęcam do podjęcia psychoterapii rodzinnej, która pozwoli Państwu wzmocnić się w roli rodziców i poprawić relacje panujące w domu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Uzależnienie od papierosów i schizofrenia

Jestem schizofreniczką,nie mogę odstawić papierosów,jestem religijna i boję się,że po prostu trafię do piekła za to palenie...!Jestem sfrustrowana tym zamkniętym kręgiem uzależnienia od nikotyny,czy ktoś może mi coś sensownego poradzić ? Mam 40 lat,męża i syna,ostatni raz w szpitalu byłam w 2010r.Przyjmuję leki i palę paalęęę paaaaalęęęęę plus do tego kawa.
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Nie wydaje się, by próby przekonania Pani, że palenie papierosów nie stanowi grzechu, który pretendowałby Panią do ognia piekielnego w przyszłości.
Konieczny byłby kontakt z psychiatrą.

Pozdrawiam.

0

Dzień dobry,

Może Pani spróbować różnych środków wspomagających odstawienie nikotyny.
Może Pani poszukać w swojej miejscowości poradni antynikotynowej - zazwyczaj przy poradniach chorób płuc/pulmonologicznej.

0

Piekło już Pani ma, teraz warto zadać sobie pytanie jak można z niego wyjść. Palenie papierosów powoduje obniżenie nastroju i samopoczucia na skutek zakłócenia wydzialania dopaminy w mózgu. Palacz pali nie dla tego żeby poczuć się dobrze ale żeby na chwilę przestać czuć się źle, a czuje się źle min. dlatego, że pali. Na tym polega spirala nałogu. Niestety, paląc nie możemy czuć się na dłuższą metę dobrze.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty