Uzależnienie od papierosów u 28-latka

witam, kiedy mozna steierdzic o uzaleznieniu? i jak rozmawiac z osoba ktora nie widZi nic zlego w paleniu, uzywa tego jako usypiacz i nie tylko, od okolo 1,5 roku codziennie wieczorem. bez tego nie moze normalnie zasnac. w dzien bywa nerwowy i nie hamuje emocji, idzie zapalic i wraca jakby nic sie nie stalo. co robic w takiej sytuacji?

Witam, kiedy mówimy o uzależnieniu niestety nasze tłumaczenie oraz racjonalne argumenty o skutkach palenia nie trafiają do osoby która pali nałogowo. Problem tkwi w ogólnym przyzwoleniu na palenie jakie panuje oraz bagatelizowaniu tego nałogu, oraz plusów jakie widzi palacz. Z tego co Pan pisze osoba reguluje sobie nastrój papierosem co jest przejawem uzależnienia, używa go jako ,,magicznego" środka nasennego, występuje także regularność palenia co wskazuje na uzależnienie. W takim przypadku warto pokazywać i rozmawiać o stratach z palenia(finansowe, zdrowotne, w relacjach), namawiać na przynajmniej jedną sesję diagnostyczną u specjalisty psychoterapii uzależnienia, który może pomóc w podjęciu decyzji o abstynencji nikotynowej, a następnie walce z uzależnieniem od nikotyny dając konkretne metody i podpowiadając sposoby na odstawienie papierosów. Pozdrawiam serdecznie, życząc powodzenia.

Aleksander Ropielewski

Zdecydowanie objawy wskazują na uzależnienie (przymus stosowania substancji i ulga po jej zażyciu). Poza rozmową i nakłanianiem uzależnionego do terapii nie może Pan nic zrobić (chyba, że jest to osoba niepełnoletnia lub ubezwłasnowolniona). Podstawą terapii uzależnień jest świadoma zgoda na leczenie.