W jaki sposób poprawić poziom DHEA?

Otóż w 1 miesiąc udało mi się poprawić testosteron dietą (m.in. brokuły, kozieradka) i lepszym wysypianiem się z 299 ng/dl na 459 ng/dl. A kortyzol spadł mi po Ashwagandzie i Sanprobi Stress z 18 na 10. Ciśnienie też się nieco obniżyło. Na nadciśnienie biorę 40 mg telmisartanu dziennie od lutego 2019. Wcześniej nie miewałem problemów z ciśnieniem. Ostatnio robiłem badanie poziomu dhea i mam 3,03 ng/dl czyli w dolnych granicach normy. Poza tym wszystkie inne wyniki badań w normie. Mam więc pytanie czy kontynuując dietę i mniej stresowy tryb życia mogę liczyć na poprawę dhea czy go suplementowac przy nadal niskim testosteronie bo dhea u mężczyzn nie zwiększa testosteronu tylko estrogeny z tego co w ulotce piszą. A może źle piszą bo na mp.pl jest inny opis. Pytam o to bo dhea jest ważne dla dobrego samopoczucia i odporności na stres podobnie jak testo a chciałbym w tym roku zrobić z tym porządek. A może są bardziej naturalne sposoby na unormowanie dhea np. dietą żeby niepotrzebnie go nie suplementować? Jeśli tak to proszę o jakieś sugestie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

DHEA, czyli dehydroepiandrosteron, to naturalny hormon sterydowy. Jest on produkowany w nadnerczach z cholesterolu. Produkcja tego hormonu osiąga swój szczytowy moment w wieku dorosłym (około 30 roku życia) i z czasem zaczyna spadać. Na niski poziom DHEA wpływa również stresujący tryb życia bądź schorzenia gruczołów endokrynnych. Dlatego, odpowiadając na Pana pytanie, owszem kontunuowanie zdrowego trybu życia, unikanie stresu, z pewnością jest dobrym pomysłem.

Jeśli jednak niepokoi się Pan wynikami, zachęcamy do kontaktu ze specjalistą (np. endokrynologiem), by omówić wyniki. Lekarz na wizycie, porównując poziom DHEA z innymi wynikami badań, będzie w stanie określić, czy konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Więcej informacji o DHEA można znaleźć w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/dhea-i-dhea-so4

Proszę również zerknąć na podobne pytania zadane przez naszych użytkowników:

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.