Wielokrotne sprawdzanie i rytualne zachowania a nerwica natręctw

Witam, Zawsze przed snem sprawdzam kilkanaście razy zegarek w komórce, wszystko musi być ułożone równiutko gdyż wydaje mi się, że przez to następny dzień będzie zły, sprawdzam kłódki/klamki wiele razy itd. Ponadto robię się coraz bardziej nie miły i dużo wymagam od najbliższej rodziny. Jak mogę sobie poradzić z problemem?

Witam, opisywane przez Pana objawy mogą świadczyć o nerwicy natręctw. Zupełnie na marginesie chciałabym wspomnieć, że w bardzo obrazowy sposób chorobę tę przedstawia film "Dzień Świra" z Markiem Kondratem w roli głównej - warto obejrzeć. Natomiast najlepszą drogą do poznania przyczyny Pana dolegliwości byłaby konsultacja z psychiatrą, który zweryfikuje diagnozę i zastosuje odpowiednią ścieżkę leczenia. Pozdrawiam.

Witam,
zachowania kompulsyjne/rytuały neutralizujące – czynności te mają na celu zredukować poziom lęku – czyli reakcji fizjologicznej odczuwanej w formie dyskomfortu w ciele, który związany jest z obecnością myśli automatycznej negatywnej. Uczenie się zachowań zachodzi w mechanizmie warunkowania klasycznego lub sprawczego (zachowanie + wzmocnienie pozytywne = narastanie częstości zachowań, zachowanie + wzmocnienie negatywne = zmniejszanie częstości zachowań). Czynności natrętne (sprawdzanie zegarka, układanie przedmiotów) mogą być odbierane, jako rytuał służący redukcji niepokoju (lęku) i mogą być rozumiane jako wzmocnienie pozytywne, w momencie ekspozycji na bodziec lękotwórczy (myśli natrętne czyli obsesje). Poziom lęku wzrasta do określonego momentu, później utrzymuje się przez jakiś czas i ma tendencje spadkowe i jeśli nie wykona się czynności neutralizujących to zanika jak nieużywany mięsień, dochodzi do habituacji lęku, co oznacza, że w przypadku pojawienia się następnej myśli natrętnej objawy związane z lękiem będą mniejsze. Odprężenie psychiczne można uzyskać poprzez relaksację fizyczną i odwrotnie, relaksacja psychiczna powoduje odprężenie fizyczne,
Dla Pana najlepsza byłaby psychoterapia CBT oraz farmakoterapia. Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.

Pozdrawiam serdecznie