Jak jeść, by urosnąć i nie tyć?

Witam, mam 12 lat. Mój problem polega na tym, że jestem najmniejszy i najsłabszy w klasie. Ważę 35 kg i mam 140 cm wzrostu, na dodatek pomimo małej wagi robi mi się tak zwana "oponka" na brzuchu, a brzuszki nic mi nie dają. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Witaj! W wieku 12 lat organizm dojrzewa, zmienia się sylwetka i zazwyczaj ciało chłopców się wyciąga. W tym okresie bardzo ważny jest sposób odżywiania, aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych. Nieodpowiednia dieta w tym okresie sprzyja otyłości. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy jamy brzusznej. Przede wszystkim zjadaj 5 posiłków dziennie o małej objętości. Wzbogać dietę w warzywa i owoce - obecny okres temu sprzyja. Nie spożywaj alkoholu, napojów typu cola, fanta czy sprite. Bardzo dużo kalorii zawierają napoje energetyzujące Redbull, Poweride itp. Wykonuj regularnie ćwiczenia fizyczne, by kształtować tkankę mięśniową - jazda na rowerze, rolkach, pływanie, siłownia, skłony, skręty tułowia, bieganie. Staraj się pić dużo wysokiej jakości wody mineralnej (np. Muszynianka, Ustronianka z jodem). Spożywaj jak najwyższej jakości produkty spożywcze ryby (dorsz, morszczuk), indyk, kurczaki, a spośród wędlin wybieraj te zawierające około 70% mięsa. Kolację zjadaj na 2 godziny przed snem. Najlepiej aby był to posiłek bogatobiałkowy, np. ser biały z makaronem albo jajecznica z 3 jaj z 3 kromkami pieczywa pełnoziarnistego czy duży jogurt naturalny (400g) z wkrojonym bananem. Powodzenia, mgr Aneta Kościołek