Czy warto skonsultować wynik biopsji piersi z innym lekarzem?

Witam! Około 2 miesiące temu zgłosiłam się na konsultację onkologiczną, gdyż wyczułam guzek w prawej piersi. Podczas badania lekarz stwierdził, że to prawdopodobnie torbiel i nie ma się czym przejmować, ale skierował mnie na USG i powiedział, że w przypadku wątpliwości wykona biopsję. Z badania USG wynik był następujący: w piersi prawej na godz. 9 policykliczny, hypoechogenny, niejednorodny guz o wymiarach 20x7 mm, wskazana biopsja MMT. Wyznaczono termin biopsji, znowu czekanie. Zgłosiłam się na zabieg, pani doktor zapytała - a kto Pani robił to USG? Oczywiście wykonała raz jeszcze badanie USG i stwierdziła, że owszem coś jest, ale to nie guz, tylko "ma pani takie piersi" i odesłała mnie do domu z komentarzem "jest pani zdrowa". Początkowo ucieszyłam się, ale teraz zaczynam mieć wątpliwości. Może warto skonsultować się z innym lekarzem. Dodam, że nie dowiedziałam się co to właściwie jest, mam zgłosić się za pół roku do kontroli. Sama nie wiem co robić. Czekać spokojnie te pół roku czy jednak podjąć jakieś kroki? Proszę o radę.

Witam serdecznie! Badanie USG jest w pewnym sensie badaniem subiektywnym, ponieważ zależy od doświadczenia i umiejętności badającego. Niemniej, powinno to być badanie powtarzalne, to znaczy nie może być tak, że jeden lekarz opisuje podejrzany guz a drugi twierdzi, że jest to zagęszczenie tkanki gruczołowej. Moim zdaniem, warto byłoby skonsultować się z jeszcze jedną osobą, aby zweryfikować, która wersja jest bardziej prawdopodobna. Jeżeli okazałoby się bowiem, że to jednak jest podejrzany guz, nie ma sensu czekać pół roku, aby zweryfikować rozpoznanie. Jest to o tyle ważne, że wkracza Pani w wiek największej zachorowalności na raka piersi. W Pani wieku warto byłoby się dodatkowo pokusić o wykonanie badania mammograficznego. Jeżeli w badaniu USG/mammografii trudno jest rozstrzygnąć co do charakteru zmiany, najlepiej ją wyciąć, ponieważ badanie histopatologiczne ma największą wartość w rozpoznaniu. Pozdrawiam