Właściwa dieta

Witam, mam 12 lat, mam 155-156 cm wzrostu i ważę 42 kg. Chciałabym prosić o właściwą dietę, ale po to, aby utrzymać wagę lub schudnąć z 2-5 kg, nie więcej. Zależy mi na tym, żeby po prostu nie przytyć albo schudnąć tylko trochę.
12 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie musisz się odchudzać. Potwierdza to wynik Twojego BMI na siatkach centylowych, który wynosi 17,25 czyli jest na około 10 centylu. Za normę uznaje się obszar pomiędzy 3 a 97 centylem. Z tego powodu utrata chociaż kilku kilogramów jest u Ciebie bezpodstawne i nie zdrowe. Musisz pamiętać, że jesteś w wieku dojrzewania i musisz dostarczać swojemu organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników pokarmowych w postaci jedzenia.

Bardzo dobrze, że chcesz zacząć się prawidłowo odżywiać. Racjonalne odżywianie pomoże Ci nie tylko utrzymać prawidłową masę ciała, ale i zdrowie oraz dobre samopoczucie. Dlatego na początek powinnaś poczytać artykuły dotyczące zdrowych nawyków żywieniowych i do nich się stosować: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pamiętaj też o codziennej aktywności fizycznej, a przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.