Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i anemia

Witam mam 35 lat od 9 l choruję na Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego. Przeszłam też inne choroby układu pokarmowego i oddechowego. Mój problem polega na tym, że mam częste zaostrzenia WZJG, które zaczynają się wraz z rozpoczęciem menstruacji. Przy tym miesiączki mam częste co 21 lub 26 dni trwające od 5 do 7 dni, praktycznie większość czasu choroba jest w zaostrzeniu. Z leków biorę Salofalk 500 3*2 i wlewki też salofalk 4 g w czasie zaostrzenia. Potrzebuję pomocy mam wieczną anemię. Justyna

Dzień dobry,

Pani Justyno,

Przede wszystkim powinna Pani troszkę zmodyfikować dietę tak aby znajdowały się produkty bogate w żelazo hemowe - wołowina, cielęcina, kaczka, schab oraz żółtko jaj.
Ze względu na schorzenia jelit powinny być w postaci gotowanej i zmielonej, dania duszone bez obsmażania nie powinny też powodować dolegliwości.
Proszę starać się spożywać spore ilości natki pietruszki, zawiera duże ilości witaminy C, która zwiększa przyswajalność żelaza.
Mięso i jaja są także źródłem witaminy B12, która wpływa na biosyntezę nowych komórek.

Proszę wprowadzić do diety suplement zawierający żelazo, kwas foliowy, witamina B12, witaminę C np. Chela Ferr Forte. Proszę przyjmować podczas posiłków.

Wskazane jest także zadbanie o śluzówkę jelit. Przede wszystkim na okres 1-2 miesiąca proponuje wyeliminować produkty smażone, pieczone, wysokoprzetworzone, ostre, kwaśne, gazowane.
Warzywa i owoce najlepiej spożywać gotowane i rozdrobnione np. jabłka, banan, marchewka, brokuły, ziemniak, seler, dynia, burak (ostrożnie), pomidor bez skórki.

Proszę spróbować na okres 2-3 tygodni zrezygnować z glutenu - pieczywo pszenne, żytnie, kasza jęczmienna, manna.
Na ten okres kupuj pieczywo bezglutenowe i jedz kaszkę kukurydzianą, kaszę jaglaną.
Wskazane jest także unikanie laktozy - surowe mleko.
W minimalnej ilości laktoza znajduje się w jogurcie naturalnym, kefirze, serze białym, ale pod warunkiem że nie zawierają dodatku mleka w proszku.

Wprowadź do diety kwasy omega -3. Pij codziennie 2-3 łyżki oleju lnianego - dodawaj do potraw. Ponadto suplementuj dietę witaminą D np. Tran Mollers Forte - 2 kapsułki.
Kwasy omega -3 wzmacniając odporność, oraz wspomagają leczenie zmian na nabłonkach.

Pij także napar z lnu. Najlepiej wieczorem przed snem.

Po 2-3 tygodniach powinna się Pani lepiej czuć.