Współżyłam w czasie owulacji, ale test nie pokazuje, że jestem w ciąży

Mam 36-dniowe cykle miesiączkowe. Ostatnią miesiączkę miałam 22 sierpnia. Współżyliśmy z partnerem 12, 13 wrzśnia, więc były to prawdopodobnie dni płodne. Powinnam dostać okres 26 września i jak na razie nic. Zrobiłam test i 26 wyszedł negatywnie. Ale koleżanka, która za miesiąc rodzi, miała podobnie, tzn. 2 dni po spodziewanej miesiączce zrobiła test i wyszedł negatywnie, 10 dni później powtórzyła i był już pozytywny. Czy jest możliwość, że jestem w ciąży? Kiedy zrobić kolejny test ciążowy? Cały czas mam wrażenie, że już coś mam, ale cały czas to zły znak, jest to jakaś dziwna wydzielina, nie miesiączka.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Jeśli Pani cykle mają 36 dni, a pierwszy dzień cyklu (miesiączka) był 22 sierpnia, to rzeczywiście owulacja nastąpiła prawdopodobnie 12 września i mogła Pani zajść w ciążę. Według producentów, test ciążowy można zrobić już w dniu spodziewanej miesiączki, czyli u Pani 26 września. Czasami, jak widzi Pani na przykładzie koleżanki, jest to zbyt wcześnie, jednak zazwyczaj test wykonany w tym terminie jest miarodajny. Domowe testy ciążowe mają dużą skuteczność, blisko 90-95%, ale to oczywiście nie jest 100%. Wynik fałszywie ujemny (czyli kobieta jest w ciąży, choć wynik testu był negatywny) jest możliwy, gdy mocz był za bardzo rozcieńczony (kobieta za dużo wypiła przed testem), przy ciąży pozamacicznej, przy zbyt wczesnej ciąży.

Może Pani wykonać kolejny test (lub nawet 2-3 testy dla pewności) za 5-10 dni lub wykonać zlecony przez lekarza test labolatoryjny, który ma większą skuteczność (bliską 99%).