Wybuchy agresji u 18-latka

Dlaczego mam wybuchy agresji ? Jestem nastolatkiem i gdy coś mnie denerwuje to wpadam jakby w bardzo silną złość. Nie mogę powstrzymać się od przekonania a czasami od uderzenia. Mój ojciec ma nerwice czy mogłem ją odziedziczyc? Czy to może być związane z dorastaniem. Pozdrawiam!

Aleksander Ropielewski

Obydwa z Pańskich podejrzeń mogą być słuszne. To czy większy wpływ ma temperament czy jest to tendencja do stanów nadmiernego pobudzenia wynikająca z zaburzenia psychicznego ocenić może tylko lekarz psychiatra. Na pewno warto zawsze się zastanowić w momencie przypływu emocji, co jest przyczyną. Często sam fakt racjonalnego podejścia wygłusza emocje, a jeśli uda się znaleźć ich źródło dużo łatwiej o wyciszenie i powrót do równowagi emocjonalnej.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Mgr Adam Horak Psycholog

Myślę, że nie jest Pan już zwykłym nastolatkiem. Jest Pan już osobą pełnoletnią a do tego dostrzega Pan swój problem, o co często trudno u osobom o wiele starszym od Pana. Nerwica nie jest zaburzeniem dziedzicznym, lecz nabytym, najczęściej występuje w wieku ok. 40 lat, częściej chorują na nią kobiety. Klimat emocjonalny rodziny ma niebagatelny wpływ na nasze późniejsze problemy, a o ludzkim losie na szczęście nie decydują jedynie geny. Gdyby było inaczej, nasze życie byłoby naprawdę tragiczne. Napady agresji mogą być związane z dojrzewaniem, w tym poziomem hormonów. Proszę jednak pamiętać, że testosteron, którego działanie zapewne zaczął Pan już odczuwać, nie opuści Pana aż do późnego wieku życia. Jest on źródłem dobrej i ogromnej życiowej siły, którą prawdziwy mężczyzna uczy się kontrolować od młodości. W Pana przypadku warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Zatem czy mógłby Pan porozmawiać z psychologiem lub lekarzem w najbliższej Panu poradni na żywo? Wobec pełnoletniości może Pan korzystać z psychoterapii bez zgody rodziców. Będą z Pana dumni, naprawdę.