Wykryty Helicobakter i refluks bezobjawowy

Mam wykryty Heliobakter i refluks (bezobjawowy).Czy oba antybiotyki mam brać jednoczesnie i co jest lepsze polprazol czy controloc?i czy to też mam brać w tym samym czasie co antybiotyki?Po czym poznac,ze heliobakter został wyeliminowany-jeśli nie odczuwam żadnych objawów jego obecności?czekam na gastrologa,a w między czasie jestem leczona przez rodzinnego.Czytałam,że controloc jest bezpieczniejszy od polprazolu,co lepsze?

Magdalena Mroczek

Oba antybiotyki należy brać równocześnie. Oba leki mają te samo działanie, w dłuższym stosowaniu lepszy jest Controloc. W większości przypadków leczenie jest skuteczne. Aby sprawdzić czy leczenie było skuteczne można wykonać test ureazowy podczas badania gastroskopowego (nie należy wtedy przyjmować inhibitorów pompy protonowej przez ok. 14 dni przed planowaną gastroskopią) albo test oddechowy, albo zbadać antygen H. pylori w kale.

 Lek. Magdalena Mroczek

Szanowna Pani - osobiście uważam, że w Pani przypadku nie ma konieczność eradykacji Helicobacter. Obecnie bardzo rzadko stosuje się to leczenie, tym bardziej , iż często po takim leczeniu dochodzi do nasilenia objawów refluksu.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani / Pan wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.