Wymioty 50 min. po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej - co z działaniem antykoncepcyjnym?

Witam. Tabletki przyjmuję o 20, niestety 50 min. po zażyciu tabletki zwymiotowałam (dopiero zaczynam brać tabletki, a to była 9. tabletka). Nie brałam dodatkowej tabletki tylko następnego dnia wzięłam następna o normalnej porze zażywania, czyli o 20. Tabletka na pewno nie zdążyła się wchłonąć od tamtego czasu nie miałam jeszcze stosunku. Koleżanka powiedziała, że jak nie weźmie się jednej tabletki to nic się nie stanie, ale nie jestem co do tego przekona. Co mam robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
jeżeli wymioty wystąpią do 3h od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej, należy przyjąć drugą tabletkę.
Jednak nie zrobiła Pani tego. Zatem działanie antykoncepcyjne tabletek jest obniżone.
Należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie np.prezerwatywę. Przed kolejnym opakowaniem tabletek antykoncepcyjnych należy wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam