Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie?

W Polsce żyje 2-3 mln osób chorych na choroby rzadkie. 80% tych chorób ma podłoże genetyczne. Występują one z częstotliwością mniejszą niż 5 na 10 000 przypadków. O tym jakie powinno być podejście do osób chorych na choroby rzadkie opowiadają Stanisław Maćkowiak i Małgorzata Maćkowiak.

Piotr Pilarski
79 poziom zaufania

Witam serdecznie,

wydaje mi się, że jest to ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jednak potrzebował bym cały wynik a nie tylko cząstkowe wyrażenie wyrwane z kontekstu.

Pozdrawiam.

0

Zapewne chodzi o wyliczone ryzyko z komputera (test przesiewowy I trymestru). Oznacza to, że jedna z 26202 kobiet z dokładnie takim samym wynikiem jak Pani urodzi dziecko z z Downa, a pozostałe 26201 kobiet nie urodzi dziecka z z Downa.

Specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej. Odbył staż dyplomowy na Uniwersytecie w Cincinnati w USA. Laureat Nagrody Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka za najlepszą publikację oraz Nagrody Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy