Wynik gazometrii

Witam! Mam 24 lata. Od pół roku mam zawroty głowy, kołatanie serca (robione badanie Holtera, średnie tętno serca 74), szum w uszach i czasem dziwne pukanie w jednym uchu. Dodam, że we wrześniu miałem operację kolana i po kuracji leżącej zaczęły mi się te wszystkie, różne rzeczy związane ze zdrowiem. Jestem astmatykiem. Bardzo bym prosił o diagnozę gazometrii, a wiec: pH 7,426, pCO2 37,6, pO2 74,4, krew tetnicza [22-26], krew kapilarna [21-27], krew żylna [23-27], BE -0,2, o2CT 21,7, O2sat 95,3, TCO2 25,4. Z góry dzękuję i pozdrawiam.
24 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Nie napisał Pan z jakiej krwi była oznaczana gazometria, ale poza nieznacznie obniżaną saturacją (ale jeszcze w granicach normy) - nie ma odchyleń w przytoczonych wynikach krwi. Objawy, które Pan opisuje, są bardzo niespecyficzne - i trudno na ich podstawie, bez możliwości uzupełnienia wywiadu, przeprowadzenia badania fizykalnego oraz ewentualnych badań dodatkowych, wskazać najbardziej prawdopodobną przyczynę. Kołatanie serca może być czasem jako objaw niepożądany stosowanych leków przeciwastmatycznych - warto to skunsultować z lekarzem prowadzącym.

Jeżeli natomiast chodzi o zawroty głowy, szum w uszach i pukanie - rozumiem, że przyczyna kardiologiczna została wykluczona, a jeżeli opisane dolegliwości dotyczą jednego ucha, to proponuję konsultację laryngologiczną.

Tutaj znajdzie Pan krótką notatkę o diagnostyce astmy.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty