Wynik rtg klatki piersiowej - prośba o interpretację

Witam, moja mama ma 52 lata i w sobotę pluła ciemną i jasną krwią. Z tego powodu zrobiła sobie dziś rtg klatki piersiowej. Bardzo prosiłabym o interpretację tego badania rtg, oto wynik: serce bez zmian, aorta miażdżycowa. Okołownąkowo po stronie prawej zaznaczone zmiany smużaste - zmiany zapalne? Czy jest to coś groźnego? Czy należy zrobić jakieś dodatkowe badania?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania rentgenowskiego klatki piersiowej nie jest jednoznaczny - tak jak opisał radiolog - zmiany smużaste zlokalizowane przywnękowo mogą świadczyć o zapaleniu, czego objawem oczywiście może być krwioplucie.

Krwioplucie jest objawem alarmowym, wymagającym pogłębionej diagnostyki pulmonologicznej - lekarz rodzinny powinien skierować mamę do specjalisty chorób płuc w trybie pilnym. Wśród badań, które na pewno muszą zostać wykonane, na pierwszym miejscu stawia się bronchoskopię, w czasie której przy użyciu giętkiego "przewodu" z kamerą można obejrzeć oskrzela i pobrać odpowiedni materiał do badań histopatologicznych, bakteriologicznych i innych. Inne badania, tj. spirometria, tomografia komputerowa, różne badania laboratoryjne, zostaną wykonane w zależności od innych objawów i obrazu choroby. W związku z tym, że krwioplucie może być objawem bardzo poważnych chorób płuc w tym nowotworów, nie można bagatelizować tego objawu - proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza rodzinnego/internisty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.