Wynik RTG klatki piersiowej u 78-letniej osoby

Witam serdecznie. Prosiłabym o interpretacje wyników badań rtg mojej babci (78 l). Dodam, że jest ona chora na astmę oskrzelową i rozedmę płuc. Zdjęcie klatki piersiowej PA. Pojedyncze cienie włókniste w górnych polach obu płuc. Okrągławy cień w rzucie górnego bieguna prawej wnęki wielkości ok. 25mm wymaga dalszej diagnostyki w celu wykluczenia TU. Zmiany pasmowate pozapalne w dolnych polach obu płuc. Przepona i kąty wolne. Sylwetka serca w normie. Części kostne żeber nie wykazują zmian.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zasadniczą nieprawidłowość w podanym wyniku stanowi okrągły cień w rzucie wnęki płuca prawego, co wymaga dokładniejszej diagnostyki (wykluczenie nowotworu). Pani babcia powinna zatem skonsultować się ze specjalistą pulmonologiem, który wdroży dalsze postępowanie. Przede wszystkim zalecone będzie zapewne wykonanie CT.