Wysoki poziom bilirubiny

Kobieta, mam 50 lat. Na przełomie lat 1995-2006 bilirubina wynosiła od 0,73 mg-1,10 mg, stopniowo rosła - 1,27mg -2,74mg, przy czym Alat, Aspat zawsze dobry, Alat - 13-23 U/L, Aspat -22-27 U/L. Od 2009 roku bilirubina wynosi: styczeń - bilirubina 17 umol, październik - bilirubina 23 umol, 2010 rok luty - bilirubina 27 umol. Hbs ujemny, szczepienia Alat, Aspat w normie. Bóle z prawej strony pod żebrem, uczucie jak by coś się wielkiego tam umieściło, straszna ilość gazów przez co nawet po E*** nie widać wątroby przy robieniu usg i jak nagle się pojawia ból, tak też znika. Wokół oczu brązowe, białka oczu kremowe, alkoholu nie piję, papierosów nie palę. Po zjedzeniu winogron okropny ból. Kiedyś tego nie było, mogłam jeść winogrona, bardzo je lubiłam Leki tylko beta-bloker 2 razy dziennie. Kawa 2 razy dziennie, słaba, i herbata owocowa plus woda niegazowana, nie jem tłustych potraw i wzdymających. Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli chodzi o poziom bilirubiny - to w dalszym ciągu utrzymuje się na tym samym poziomie - proszę zwrócić uwagę na jednostki: a 1 mg bilirubiny = 17,1 mikromola. Norma bilirubiny,  w zależności od laboratorium, to poniżej 1,1-1,2 mg.

Gazy nie powinny wpłynąć na widok pęcherzyka żółciowego - czy są w nim złogi? Tzn. czy jest rozpoznana kamica pęcherzyka żółciowego? Jeżeli jednak w usg nie udaje się tego stwierdzić, można wykonać badanie przeglądowe jamy brzuszne (choć to dużo mniej czułe badanie, ponieważ pokazuje tylko uwapnione złogi). Do cieni pod oczami trudno się odnieść - żółtaczki nie podejrzewam, czasami jest taka uroda pacjenta, ale też mogą wystąpić w chorobach alergicznych oraz w niektórych chorobach nerek.

Jeżeli chodzi o dolegliwości po winogronach - to wątroba czy pęcherzyk żółciowy najprawdopodobniej nie mają z tym nic wspólnego, ponieważ reagują one raczej na potrawy zawierające tłuszcz, ciężkostrawne. Dlatego w tym kierunku, warto by lekarz uzupełnił wywiad i rozważył wskazania do gastroskopii.

Warto też wprowadzić dietę bogatoresztkową, dużo pić (ponad 2 litry dziennie) i unikać pokarmów wzdymających (kapusta, rośliny strączkowe), co powinno zmniejszyć zaleganie gazów w jelitach i dolegliwości z tym związane.

Serdecznie pozdrawiam!