Wysypka

Witam, jestem kobietą, mam 30 lat, 6 miesięcy temu urodziłam dziecko. Od miesiąca pojawiły się u mnie problemy zdrowotne. Nagłe ataki bóle brzucha, kolki, skurcze bolesne jelit, wypadanie włosów i dziwna wysypkach na rękach. Zrobiono mi badania, sprawdzano żołądek, wątrobę ( usg + gastroskopia), helikobakter dodatni, morfologia (niskie żelazo). Dodatkowo miałam robione badanie tsh, które jest powyżej 150. Zażywam leki na niedoczynność od 2 tygodni, endokrynolog stwierdziła, że ta wysypka jest od tarczycy, ale jeśli zażywam już leki to czy ona nie powinna zniknąć? Ja mam wrażenie, że się rozprzestrzenia, zauważyłam, że jest po obu stronach ciała, ręce, plecy i pośladki, po lewej i prawej stronie, czasem mam uczucie ciągnięcia skóry lub uczucie w rodzaju oparzenia pokrzywą, ale nie jest to bolesne i trwa chwilę. Nie wiem, czy mam udać się do dermatologa? Czy to ma podłoże alergiczne, czy to od żołądka, czy faktycznie tarczyca:/ kompletnie nie wiem, co robić. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wysypka skórna nie stanowi objawu typowego w niedoczynności tarczycy, również nie występuje w przebiegu zapalenia błony śluzowej żołądka wywołanego przez H. pylori. Charakterystyczna dla niedoczynności jest suchość skóry, z tendecją do nadmiernego jej rogowacenia oraz wypadanie włosów. Trudno jest mi się wypowadać na temat charakteru opisywanych przez Panią zmian skórnych, bez ich zobaczenia. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa.