Wzdęcia, nadmierne gazy po jedzeniu

Mam problem z żołądkiem. Po zjedzeniu dwóch kiści winogron lub dwóch kromek chleba na zakwasie lub dwóch jabłek, borykam się ze wzdęciami, nadmiernymi gazami i dosłownie słychać, jak w moim żołądku pękają bąble powietrza. Nie jem łapczywie ani w biegu. Tak samo dzieje się po każdym obfitszym posiłku, szczególnie po ziemniakach. Czasem ze stresu. Ponadto od czasu do czasu dopada mnie odbijanie się, nie po jedzeniu, ale przykładowo w środku nocy, 8 godzin od ostatniego posiłku. Co może mi dolegać?

trzeba zmienić dietę pod okiem dietetyka ażeby wykluczyć pokarmy powodujące wzdęcia co jest żmudne i wymaga czasu, jeśli to nie pomoże to dopier wtedy udać się do gastroenterologa w celu wyklucznia zapalenia jelit lub zespołu jelita wrażliwego