Wzrok a poród - czy powinnam domagać się cesarskiego cięcia?

Witam. Mam trudną sytuację, ponieważ nie mieszkam w Polsce, a niedługo spodziewam się dziecka (za 9 tygodni) i ciężko mi tu wywalczyć z lekarzami cesarskie cięcie. Powodem dlaczego napieram na ten zabieg jest to, że 5 lat temu miałam wykonany zabieg laserem w Warszawie, a z faktu, że nie mogę tam pojechać skonsultować się z lekarzem ze względu na zaawansowaną ciążę jedynie poprosiłam ich o przesłanie wszelkich informacji drogą meil.
Ogólnie jestem jednooczna, tak więc w obawie o utracenie wizji w drugim oku trochę się boję poprzez parcie i ciśnienie w oku. Od urodzenia mam astygmatyzm nadwzroczny i zez prawego oka, jednak dzięki temu zabiegowi został zez skorygowany, jednakże wciąż tylko pracuje lewe oko.
Bardzo proszę o subiektywną opinię w mojej sprawie. Za wszelkie informacje bardzo dziękuję. Izabela lat 29

Dzień dobry!

Obiektywnie obecnie okulistycznym wskazaniem jest jedynie odklejanie siatkówki, gdy w czasie ciąży nie był możliwy zabieg laserowy i krótkowzroczność poniżej -10 dioptrii.
Praktycznie w Polsce wygląda to natomiast tak, że jeśli lekarz okulista napisze, że kobieta ma wskazanie okulistyczne do cięcia cesarskiego to położnik nie ingeruje zazwyczaj w takie wskazanie. Przy porodzie siłami natury także można zmniejszyć parcie np. kończąc poród zabiegowo i podając oksytocynę naskurczowo.