Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wzrost wagi u siedmiolatki

Witam! Moja 7-letnia córka waży 29 kg, wzrost 125 cm, jest dzieckiem bardzo ruchliwym. Dwa razy w tygodniu chodzi na basen i oprócz tego ma w szkole WF i SKS. Po szkole chętnie rower, rolki itp. Od 4 roku życia jest na wziewach Flixotide i Serevent oraz Claritine w syropie. Z jedzeniem raczej pilnujemy, rano w szkole ma śniadanie z reguły skibka chleba z szynką, potem ok. 12 obiad, po południu druga skibka i banan lub jabłko. Po powrocie do domu jogurt lub deser. 18-19 kolacja kulki z mlekiem i potem już nic. Czasem jak bardzo jest głodna to jabłko lub marchewka. Są dni kiedy zje słodkie ciasteczko lub kawałek czekolady, ale jest to raczej ilość w normie. Czasem mam wrażenie, że ma takie ataki głodu, że musi się najeść do oporu a czasem wystarczy szklanka wody. A jeśli chodzi o picie to wypija duże ilości wody, tzn. ok. 2 litry dziennie - herbatę i soki rzadko.

Jest raczej postury dobrze zbudowanej i kręgosłup ma wygięty dając wrażenie wypchniętej pupy i mocno wypchniętego brzucha. Niepokoi mnie to, że od jakiegoś roku mam wrażenie, że im bardziej rośnie to też tyje. Dużo się rusza, a to nie daje żadnego efektu. Zrobiłam badanie TSH i wyszło 1,96, więc raczej nie jest to tarczyca. Zauważyłam także, że penie na skutek też tycia zaczynają jej rosnąć piersi i zmieniają jej się gruczoły. Proszę o radę czy mam się niepokoić czy to norma. Ewentualnie czy wprowadzić jej dietę. Pozdrawiam

KOBIETA, 7 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam! Wymiary dziewczynki sugerują nadwagę. Masa ciała dziewczynki znajduje się na 87 centylu, co oznacza, że mniej niż 13% populacji ma większy wskaźnik masy ciała. Szeroka norma mieści się pomiędzy 15, a 85 centylem, zatem wynik wskazuje na zbyt dużą masę ciała w stosunku do wzrostu. Wzrost dziewczynki znajduje się na 65 centylu, czyli wynik mieści się w wąskiej normie i sugeruje prawidłowy wzrost w stosunku do wieku. Proszę spróbować wprowadzić dietę i zwrócić większą uwagę na to co spożywa dziecko, czy faktycznie jest tak, że w szkole nie dojada czipsów, czy innych fast foodów, słodyczy, czy słodkich napojów gazowanych. Poza tym dieta powinna opierać się na zbilansowanych posiłkach i zasadach zdrowego odżywiania, które nie redukują ilości substancji odżywczych u dziecka, ponieważ się rozwija. Warto zwrócić uwagę na zmniejszenie podaży tłuszczów nasyconych (potrawy smażone, masło, margaryna, masy i kremy do ciast, podroby, fast foody) oraz cukrów prostych. Pozdrawiam serdecznie!

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy