Waga i wzrost - czy są prawidłowe?

W czerwcu skończę 13 lat. Mam 162 cm wzrostu. Czy to prawidłowa waga? PS. Mam jeszcze jedną prośbę - czy może mi Pan/Pani powiedzieć, co powinnam jeść w ciągu dnia? Nie zawsze udaje mi się jeść o tej samej porze.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Niestety nie podałaś wartości swojej masy ciała. Uniemożliwia nam to ocenę jej prawidłowości. Według siatek centylowych wzrost, jaki podałaś znajduje się około 70 centyla. Oznacza to, że Twój wzrost jest prawidłowy w stosunku do wieku, choć jesteś nieco wyższa, niż inne dziewczynki w Twoim wieku. Jeżeli chodzi o zalecenia żywieniowe to powinnaś powoli spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny. Powinny być lekkie i małe objętościowo.

Ogólnie mówiąc spożywaj:

Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.