Z czego wynikają zaburzenia lękowe u 5-latki?

Sznowni panstwo. Chodzi o moja 5 letnia corke.szukam pomocy u roznych lekarzy jednak nikt nie potrafi jej pomoc.corka zawsze jak myslalm byla niesmiala.unikala w wieku okolo 2 lat place zabaw z dziecmi. Wrecz uciekala gdy kos przyszedl. Okolo 2.5 roku zycia przestala robic kupke.nie chce twierdzac ze to boli. Pojechalysmy do gastroentrologa.ten skierowal nas do psychologa. Spotykamy sie z psychologiem juz 2 lata.kupki dlaje nie chce robic.a ten strach przed dziecmi i wybranymi doroslymi narasta. Krzyczy pluje ucieka. Barxzo placze i powtarza ze sie boi tych ludzi.pierwszy psychiatra stwierdzi mutyzm wybiórczy.nakzal podac leki.drugi stwierdzil fobie spoleczna i elementy autyzmu.nakazl brac leki i terapia. Jestem wystraszona wizia xiezki lekow.poza tymi sytuacjami ada w domu jest wesola, rozrabiajaca i bardzo inteligentna. Sama z you tuba uczy sie japonskiego.prosze o pomoc, o wskazanie kierunku.dziekuje.

Czy była Pani z córką w Poradni psychologiczno-pedagogicznej ? Moim zdaniem koniecznie trzeba się udać w celu konsultacji i ewentualnej obserwacji, np. pod kątem zespołu Aspergera. Mnie zastanawia nauka języka japońskiego w tak młodym wieku, przez Internet ciężko jednoznacznie stwierdzić jaki rodzaj zaburzeń może tutaj występować, ale warto nie odpuszczać i postawić konkretną diagnozę.

Witam, bardzo dobrze że córka korzysta z pomocy psychologicznej. Jeżeli nie widzi Pani efektów terapii, proszę porozmawiać o tym z psychologiem, może warto zastanowić się nad poszukaniem pomocy, dodatkowej konsultacji, u innego psychologa dziecięcego. Bez obserwacji dziecka, dłuższej rozmowy z Panią, trudno wyciągnąć wnioski co do przyczyn zachowania córki. Proszę się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy również dla siebie. Na pewno w trudnej sytuacji potrzebne jest również Pani wsparcie.
Przesyłam link do artykułu: https://pediatria.mp.pl/choroby/psychiatria/81304,zaburzenia-lekowe-u-dzieci-i-mlodziezy
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl