Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Przez 5 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, teraz minęły już 2 lata, od kiedy ich nie zażywam i do dzisiaj nie mam normalnej miesiączki. Moja miesiączka wygląda tak: 3 dni brązowego plamienia, 2 dni lekkiego krwawienia z brązową wydzieliną i następnie 3 dni brązowego plamienia. Byłam już z tym problemem u ginekologa i nie uzyskałam żadnej pomocy - jakby było to normalne. Obecnie staramy się z mężem o dziecko i jest to dla mnie powód do zmartwień, ponieważ z naszych starań nic nie wynika. Po ostatnim stosunku miałam także lekkie brązowe plamienie, co się nigdy wcześniej nie zdarzało i to niepokoi mnie jeszcze bardziej. Czy mogę mieć cykle bezowulacyjne albo jaka jest inna przyczyna moich dolegliwości. Proszę o pomoc, przebywam obecnie za granicą i nie bardzo jak mogę pójść do ginekologa.

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Witam serdecznie! Opisywany charakter krwawienia sugeruje jego niewielkie nasilenie. Jeżeli cykle są regularne oraz nie występują krwawienia międzymiesiączkowe to wydaje się, że nie ma Pani podstaw do obaw. W treści zapytania nie podaje Pani czasu, w którym starają się Państwo o dziecko. Jeżeli nie przekracza on 12 miesięcy, to również nie powinna się Pani martwić. Diagnostykę niepłodności rozpoczynamy dopiero po 12 miesiącach regularnych stosunków nie prowadzących do zapłodnienia. Jedynym niepokojącym objawem przytoczonym przez Panią jest krwawienie kontaktowe, które może sugerować występowanie nadżerki. Z tego względu zachęcam Panią do wizyt u ginekologa, który będzie mógł przeprowadzić badanie lekarskie. Jeżeli bardzo niepokoją Pani skąpe miesiączki, może Pani wykonać badania diagnostyczne, w tym badania hormonalne oraz transwaginalne USG, które ostatecznie wykluczą najczęstsze, hormonalne podłoże skąpych miesiączek. Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy