Zachowanie w sytuacjach stresowych a załamanie nerwowe

Mam pytanie związane z zachowaniem mojego znajomego. W stresowych sytuacjach ogarnia go gniew i podnosi głos - przeklinajac wyładowuje złość. Nie przejawia żadnych innych form agresji, nie ma problemów z uzależnieniami lub nieodpowiedzialnym zachowaniem. Czy takie objawy mogą być związane z zakłamaniem nerwowym? Czy jest to choroba psychiczna?

Witam
Jeśli Pana znajomy zawsze tak reagował i reaguje w sytuacjach stresowych to może to być jego sposób na rozładowanie napięcia, które się w takich chwilach gromadzi ( znajomy nie umie inaczej sobie z tym radzić).
Jeśli takie zachowania zaczęły występować od jakiegoś czasu i zostały poprzedzone silnymi przeżyciami to mogą być wyrazem osłabienia mechanizmów obronnych.
Samo agresywne reagowanie w sytuacjach stresowych nie oznacza choroby psychicznej.
Proponowałabym namówić znajomego na wizytę u psychologa i pracę nad znalezieniem innych sposobów reagowania.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Pytanie w jakich sytuacjach? Być może jest pod wpływem trwającego silnego stresu, trudnych wydarzeń w życiu itp. A być może właśnie tak radzi sobie z trudnymi emocjami? Może to być oznaką innych zaburzeń także, jednak by postawić diagnozę potrzebne byłoby badanie i wywiad z samym zainteresowanym.