Zanik widzenia po nagłym wstaniu z łóżka

Z góry przepraszam za 2 błędy w zadanym pytaniu. Stąd zadają ponownie bez błedów. Dziś szybko zrywając się z łóżka zrobiło mi się szaro-niebiesko przed oczami w stopniu, że przez kilka sekund praktycznie nic nie widziałam. Możliwe niedobory. Cały epizod trwał około 10 SEKUND. Ciśnienie zmierzone po 2 minutach: 126/79. Leczone nadciśnienie, extrasystole komorowe pojedyncze do 1%, 2 pary. W historii problem z błędnikiem i bóle uszu, obecnie wysoka miedź i ceruloplazminy, uszy rzadko bolą, szumy występują. Podwyższone CRP nieprzekraczające 10. Co może być możliwą przyczyną i gdzie się z tym udać (jaka specjalizacja)? Czym spowodowana może być 10 sekundowa szarość przed oczami, do jakiego lekarza należy się z tym udać? Wiek 33 lata.

Aleksander Ropielewski

Najprawdopodobniejsze powody opisanego epizodu to hipotonia ortostatyczna (nie wymaga leczenia, a jedynie unikania sytuacji wyzwalajacych) oraz zaburzenia ukrwwienia mózgu (wskazana diagnostyka pod nadzorem neurologa).