Zanikanie kości na podstawie wykonanego pantenogramu

STOMATOLOG STWIERDZIŁ U MNIE ZANIKANIE KOŚCI NA PODSTAWIE WYKONANEGO PANTENOGRAMU. TWIERDZI, ŻE MUSI USUNĄĆ AŻ 4 ZĘBY, W TYM 2 CHORE SIÓDEMKI JEDNA SIĘ NIESTETY JUŻ RUSZA I 2 ZDROWE ÓSEMKI. jESTEM PRZERAŻONA, CZY TO POCZĄTEK KOŃCA MOICH ZĘBÓW? A DO TEGO JESZCZE BRAK PERSPEKTYWY NA WSTAWIANIE ZĘBÓW, STWIERDZIŁ, ŻE NIE BĘDZIE TO MOŻLIWE. CZY PRZY ZANIKAJĄCYCH KOŚCIACH NIE MA JUŻ ŻADNEJ NADZIEI?

Witam,
na zdjęciu pantomograficznym można ocenić zanik kości. Trudno powiedzieć czy u Pani dałoby się powalczyć o zęby nie widząc tego zdjęcia. Zakładam, że lekarz prawidłowo zakwalifikował zęby. Jednak aby była Pani pewna proponowałabym aby udała się Pani do periodontologa.
U pacjentów z zanikiem kości należy rozplanować dokładnie leczenie. Zastanowić się, ile zębów uda się uratować - braki zabezpieczyć np. protezą szkieletową. Należy pilnować systematycznego czyszczenia (usuwanie kamienia nad i poddziąsłowego). Samego procesu zaniku kości nie da się cofnąć ale można starać się zatrzymać - o ile oczywiście zanik nie jest za bardzo zaawansowany,

Dzień dobry!
Na początek chcę Panią uspokoić. Proszę nie wpadać w panikę. Być może nie do końca zrozumiała Pani to, co próbował przekazać lekarz. Przede wszystkim ze zdjęcia RTG można odczytać zaistniały zanik wysokości bazy kostnej a nie "zanikanie kości". Zanik kostny jest procesem naturalnym. Jest uwarunkowany genetycznie. Mogą jemu sprzyjać niektóre czynniki , np. bakterie, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, itp.), wady zgryzu i zaburzenia okluzji (mechanizmu gryzienia), awitaminozy, zła dieta oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. W ostatnim czasie znaczną uwagę poświęca się wpływowi niedoboru witaminy D3 na zaburzenia uwapnienia i odbudowy kości. Można wykonać proste i niedrogie badanie poziomu D3 z krwi żylnej i skonsultować wyniki z lekarzem ogólnym.
Decyzję o usunięciu zębów podejmuje się na podstawie kilku wytycznych. Niejednokrotnie ząb wyglądający na zdrowy w znacznym stopniu utrudnia lub uniemożliwia prawidłowe leczenie.
Wybór sposobu leczenia zależy od indywidualnych warunków w jamie ustnej oraz zdrowia ogólnego. Nie jest możliwe opisanie tych metod bez badania pacjenta.
Polecam konsultację u innych stomatologów specjalizujących się w tym zagadnieniu - chirurg stomatologiczny i periodontolog.
Z życzeniami zdrowia, K. Sławecki!