Zatrzymanie procesu chudnięcia przy treningu na orbitreku

Po 3 miesiącach jazdy na orbitreku przestałem chudnać. Czy to normalne i chwilowe ( jeżdżę średnio 6 razy w tygodniu i spalając 1000tys. kalorii dziennie)

Niestety takie zjawisko jest normalne i raczej nie chwilowe. Podczas treningu cardio organizm ma tendencję do adaptacji - a co za tym idzie uczy się lepiej wykorzystywać dostarczaną mu energię poprzez obniżenie wartości podstawowej przemiany materii. Choć powoduje to zwiększenie wytrzymałości i wydajności to jednak znacząco utrudnia proces odchudzania ze zwiększoną w ten sposób aktywnością fizyczną. Radziłabym Panu włączyć także trening siłowy (do którego organizm nie adaptuje się w podobnym stopniu) oraz zadbać o odpowiednią dietę.

Witam serdecznie,
Proszę się nie obawiać zatrzymanie wagi podczas odchudzania to normalne zjawisko. Najprawdopodobniej doszedł Pan do wagi, która utrzymywała się najdłużej w Pana życiu i te ostatnie kilogramy są najczęściej najtrudniejsze do zrzucenia. Jednak proszę uzbroić się w cierpliwość i dalej zdrowo się odżywiać oraz ćwiczyć a waga ruszy. można też pomyśleć o wprowadzeniu czegoś nowego do ćwiczeń ponieważ organizm mógł się już do nich przyzwyczaić.
Mam nadzieję, że Pana dieta jest pełnowartościowa i zbilansowana oraz dostosowana do Pana dziennego zapotrzebowania energetycznego. Nie może Pani spożywać zbyt mało kcal i głodzić swojego organizmu bo w innym razie również może być przytrzymanie spadku wagi a nawet jej wzrost. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odżywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeżeli byłby Pan zainteresowany to można mi wysłać swój przykładowy jadłospis a ja chętnie zerknę a może wskażę ewentualne błędy.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk