Zawał - encefalopatia i co dalej?

Bliska mi osoba (mężczyzna 52 lata) w ostatnich dniach w wyniku zawału serca doznała niedotlenienia mózgu, co w konsekwencji doprowadziło do encefalopatii. Osoba pomimo kilkunastominutowej reanimacji nie odzyskała przytomności, przywrócono jedynie za pomocą elektrowstrząsów tętno, następnie pacjent przewieziony został na oddział intensywnej opieki medycznej i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej (dwie doby). Po przebudzeniu widoczne są zaburzenia pamięci autobiograficznej, nadpobudliwość ruchowa (ręce), bełkotliwa mowa, jedynie przejawy logicznego myślenia, wrażenie bycia w swoim świecie. Nie byliśmy jako rodzina zupełnie przygotowani na taką sytuację (wątpię, czy można się przygotować), w kilka minut nasze życie zmieniło się zupełnie. Szukamy cennych wskazówek dotyczących rehabilitacji kardiologicznej i neuropsychologicznej, dobrych diagnostów i terapeutów, którzy pomogą nam skutecznie przygotować się do opieki nad bliską osobą w domu rodzinnym. Mieszkamy na Podbeskidziu. będziemy wdzięczni za jakiekolwiek wsparcie informacyjne.

ponad rok temu

Jak wygląda zawał serca?

Około 300 Polaków dziennie doświadcza zawału serca. Aby lepiej zrozumieć na czym polega, by móc się przed nim chronić, warto wysłuchać prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga. Wyjaśnia, co może wywołać zawał serca oraz jak wygląda późniejsze leczenie.

Rehabilitacja musi być prowadzona. To właściwie jedyna szansa na jakąkolwiek poprawę stanu pacjenta. Jednak należy się przygotować na fakt, że pierwsze efekty mogą być niewidoczne przez wiele miesięcy lub lat. Dodatkowo niestety pełnego powrotu do zdrowia w takiej sytuacji się nie obserwuje. Możliwa jest jedynie drobna poprawa funkcji poznawczych i motorycznych. 

Nie potrafię polecić nikogo konkretnego we wskazanym regionie Polski. Należy szukać klinik rehabilitacyjnych, które mają doświadczenie z pacjentami po udarze (zatrzymanie krążenia powoduje podobne zmiany co udar).

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy