Zażyłam później pierwszą tabletkę - co robić?

Witam! Moje pytanie dotyczy pominięcia pierwszej tabletki po 7-dniowej przerwie. Tabletkę powinnam wziąć w niedzielę (zawsze biorę ją około godziny 20), wzięłam ją natomiast w poniedziałek około godziny 7 rano. Niestety w niedziele odbyłam też stosunek płciowy. Czy jeżeli w poniedziałek zażyję drugą tabletkę z opakowania to szansa na ciążę jest duża? I mam jeszcze jedno pytanie, czy mam przez 7 dni stosować dodatkową antykoncepcję?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej zażyć opuszczoną tabletkę a kolejne o stałej porze. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pomięcie tabletki doszło do współżycia to istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Należy po około 10-14 dniach od stosunku wykonać test ciążowy. Natomiast przez kolejnych 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę.

Pozdrawiam