Zmiana anelanotyczna tęczówki oka

Co to jest zmiana anelanotyczna teczowki oka,zaciagajaca zrenice i jak to sie leczy.Czy jest mozliwosc wyleczenia tej zmiany.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany barwnikowe na powierzchni oka mają najczęściej kolor brązowy, brązowożółty, brązowoszary, szary lub czarny. Jednak zdarzają się też tzw. zmiany amelanotyczne (bezbarwnikowe), które mimo że pochodzą z melanocytów, nie wytwarzają barwnika. Mogą one być różowe (z powodu naczyń krwionośnych obecnych w ich obrębie) lub żółte. Trzeba pamiętać, że wiele zmian zawierających barwnik czy też nie, nie stanowi zagrożenia, są bowiem albo wariantem prawidłowej anatomii, albo zmianami łagodnymi. Szczególnej uwagi wymagają wszelkie zmiany barwnikowe, które są uwypuklone albo nietypowo umiejscowione