Zmiana płci w wieku 23 lat

Witam, jestem dziewczyną, chciałabym zmienić swoją płeć. Nie czuję się kobietą, zupełnie jakbym urodziła się nie w tym ciele co trzeba, chciałam się zapytać, od którego roku życia można się podjąć operacji zmiany płci, ile to będzie kosztować i do kogo się zgłosić? Słyszałam również, że najpierw trzeba iść do jakiegoś psychologa, który da mi zaświadczenie o mojej decyzji, czy to prawda? i ile to wszystko by trwało?

Dzień dobry.

Diagnozowanie transseksualizmu jest długotrwałym procesem.
Wyczerpujące informacje może Pani uzyskać np. w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie, ul. Dolna 42.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Postawienie diagnozy transseksualizmu i przejście pełnej procedury korekty płci jest procesem długotrwałym - zazwyczaj kilkuletnim. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u seksuologa. Zarówno lekarza seksuologa, jak i psychologa seksuologa. Konieczny jest komplet badań zarówno medycznych (hormonalnych, ginekologicznych itp.), jak i psychologicznych oraz stały kontakt z psychoterapeutą. Decyzję o rozpoczęciu procedury medycznej podejmuje zespół lekarzy i psychologów. Zazwyczaj pierwszym etapem jest rozpoczęcie przyjmowania męskich hormonów. Pod ich wpływem zaczyna zmieniać się głos (mutacja), wzrasta owłosienie na ciele, powiększa się łechtaczka, zanika miesiączka. Kolejnym etapem jest tzw. "test życia w nowej roli" - codzienne funkcjonowanie jako mężczyzna. Po ustabilizowaniu się zmian hormonalnych (ok. 6-12 miesięcy) można poddać się operacji mastektomii (odjęcia piersi). Wtedy formalnie można wystąpić do sądu o zmianę dokumentów, imienia itp. Kolejnymi operacjami, na które można się zdecydować są histerektomia (usunięcie jajników, macicy, jajowodów i części pochwy) oraz wytworzenie prącia. Rozpocząć pełną procedurę może osoba pełnoletnia, ale wiele osób rozpoczyna terapię i przyjmowanie hormonów jeszcze przed 18 rokiem życia. Ceny operacji są zróżnicowane, warto kontaktować się indywidualnie z różnymi lekarzami. Więcej informacji oraz doświadczenia osób transseksualnych w trakcie i po przejściu procedury korekty płci można znaleźć np. fundacji Transfuzja oraz u seksuologów.

Pozdrawiam!