Czy córka naprawdę może być transseksualna?

Witam mam pytanie odnośnie mojej córki, ma 13 lat a od 6mc twierdzi że jest transeksualna czyli że jest chłopcem, ubiera się jak chłopak, obcięła wlosy na krótko , ma wybrane męskie imię i chce zeby tak sie do niej zwracać, znajomi mówią do niej Michał, wcześniej nigdy nie dawała zadnego sygnału że jest chłopcem, wczesniej byla normalna dziewczynka , twierdzi też że jest biseksualna.W domu nie zauważyłam żeby używała męskich końcówek.Jej hobby nie zmieniło się lubi wyszywac robic na drutach i rysować . Czy to moze byc chwilowa fascynacja czy może być transeksualna osoba .Napewno jest osoba twardo stapajaca po ziemi i w to co mówi to wierzy , nie krępuje się mówić o tym w szkole i pośród znajomych . Pozdrawiam

Szanowna Pani, kwestia transseksualizmu jest tematem, do którego specjaliści do spraw zdrowia psychicznego podchodzą bardzo ostrożnie. Zachęcam do konsultacji z psychologiem - seksuologiem; raczej nie z terapeutą, nie z lekarzem, nie ze zwykłym psychologiem, ale właśnie z seksuologiem, jako, że jest to bardzo wąska specjalizacja. Powody zachowań córki mogą być różne; jej zachowanie może wynikać zarówno z faktycznego transseksualizmu, jak i z innych czynników. Z całą pewnością wymaga to precyzyjnej diagnostyki.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Zdiagnozowanie osoby jako transseksualnej jest bardzo złożonym procesem, dlatego na podstawie internetowego opisu trudno spekulować na ten temat.
Oczywiście, istnieje taka możliwość, że córka dopiero odkrywa obecnie swój transseksualizm. W przypadku zaburzeń płci czesto jednak zdarza się, ze dana osoba daje znaki braku akceptacji płci, z którą została urodzona już na bardzo wczesnym etapie życia.
Charakterystyczną cechą pojawiająca się u osób transseksualnych jest tzw. Zespół dezaprobaty płci. Oznacza on występowanie u osób transseksualnych znacznego dyskomfortu psychicznego związanego z posiadaniem cech płciowych odczuwanych jako nieodpowiednie. W przypadku córki, związane by ono było np. Z pojawiająca się menstruacją, czy rosnącymi piersiami. Pojawia się poczucie krzywdy, bycie uwięzienia w nieswoim ciele. Często taka osoba unika spoglądania na siebie w lustrze, ubiera się w sposób maskujący aktualną sylwetkę.
Jednocześnie możliwe jest, ze objawy te zaczną się pojawiać dopiero w momencie osiągania dojrzałości seksualnej.
Zachęcam do dalszych rozmów z córką i obserwacji, można także zaproponować jej wspólne spotkania u psychoterapeuty - seksuologa, które pomoże Wam obojgu rozeznać się w tej sytuacji.

Życzę powodzenia.

Witam, według definicji (prof. Kazimierz Imieliński) transpłciowość to rozbieżność między poczuciem psychicznym płci, a budową ciała morfologiczno – biologiczną oraz płcią socjalną, które odczuwane są jako "obce" i należące do płci przeciwnej. Osoba transpłciowa czuje się uwięziona w ciele kobiety lub mężczyzny. To poczucie wiąże się z realnym cierpieniem psychicznym. Aby sprawdzić faktyczne podłoże transpłciowości niezbędna jest konsultacja psychologiczna, psychiatryczna, ginekologiczna, urologiczna, endokrynologiczna. Ponieważ poczucie że jest się osobą innej płci może wynikać również z innych przyczyn (psychologicznych, zaburzeń psychicznych, problemów z określeniem orientacji seksualnej). Proszę skorzystać na początek z konsultacji najlepiej lekarzem psychiatrą ze specjalnością seksuologiczną. Przesyłam link do strony: http://transfuzja.org/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl