Dzień dobry
Bardzo często tak jest, że w życiu dorosłym powtarzamy wzorce wyniesione z dzieciństwa. Jeśli np. w domu był alkohol i przemoc, to zdarza się, że nieświadomie przyciągamy partnera podobnego do naszych rodziców. Po prostu ciągnie nas do tego, co już znamy, nie wiemy, że może być inaczej, lepiej. Oczywiście nie zawsze tak jest, im bardziej jesteśmy świadomi siebie i swoich emocji związanych z dzieciństwem, tym bardziej prawdopodobne, że nie powtórzymy niekorzystnych doświadczeń z przeszłości.
Z Pani pytań wnioskuje, że myśli Pani o swoim chłopaku poważnie, zastanawia się Pani czy być z nim dalej, czy założyć z nim rodzinę. Aby odpowiedzieć sobie na nurtujące Panią pytania proszę wykonać taki eksperyment - wyobrazić sobie bardzo dokładnie jak będzie wyglądało Wasze życie za parę lat, jak partner będzie się zachowywał, jak Pani będzie się czuła, jak będzie wyglądało życie Waszej rodziny. Agresywne zachowania partnera po alkoholu zdarzały się już wielokrotnie, jest duże prawdopodobieństwa, że będą się powtarzały również w przyszłości, co to oznacza dla Pani samopoczucia, samooceny, Waszej przyszłej rodziny? Proszę jak najbardziej szczerze odpowiedzieć sobie na te pytania i podjąć decyzję, a raz podjętej decyzji nie zmieniać.
Pyta Pani, „czy jest dla niego szansa”. Myślę, że szansą dla Pani chłopaka byłaby świadome wprowadzenie zmian w swoim życiu. Mam na myśli zaprzestanie nadużywania alkoholu. Proszę z nim poważnie o tym porozmawiać, zobaczyć jak zareaguje, czy w ogóle widzi swoje picie jako problem (a jest to problem, jeżeli traci po alkoholu świadomość, nie pamięta zdarzeń i zachowuje się agresywnie – proszę przedstawić partnerowi te argumenty, jeśli będzie bagatelizował sytuację) i czy widzi potrzebę zmiany. Może Pani zachęcić go do skorzystania z profesjonalnej pomocy w Poradni Leczenia Uzależnień. Pani sama może również skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże Pani przepracować niekorzystne wzorce z dzieciństwa, aby nie kierowały już Pani wyborami życiowymi.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel
Dzień dobry!
Chłopak nadużywa alkoholu i stosuje wobec Pani przemoc fizyczną i psychiczną. Zachęcam Panią do podjęcia własnej psychoterapii i refleksji nad tym, w jaki sposób doświadczenia z własnego domu rodzinnego wpłynęły na Panią, jakie są Pani potrzeby i możliwości, jak czuje się Pani w obecnym związku, jakie granice chce stawiać i "czy warto". Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie - każdy odnajduje je w sobie sam.
Pozdrawiam!
Witaj!
szansa zawsze jest ale to wymaga WYSIŁKU. PO PIERWSZE ON MUSI ZDAĆ SOBIE SPRAWĘ ,ZE MA PROBLEM. A po drugie pani wie że może być pani uczulona na takie zachowanie i współuzależniona od takich zachowań. Warto byłoby rozważyć terapię pary w odniesieniu do uzależnienia. Jednak to pani i partner - jeśli chcecie poradzić sobie ztym problemem musicie chcieć. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Agresja po spożyciu alkoholu u chłopaka – odpowiada Sylwia Osada
- Nadużywanie alkoholu przez chłopaka – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
- Kłótnie pod wpływem alkoholu – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Chłopak mnie wyzywa i nadużywa alkoholu – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Agresywne zachowanie po alkoholu – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak pomóc chłopakowi, który za dużo pije? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy zmiana zachowania to efekt wszywki? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Agresywność partnera po alkoholu – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Nadużywania alkoholu przez brata i agresywne zachowanie – odpowiada Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska
- Agresja i chorobliwa zazdrość po alkoholu u chłopaka – odpowiada Mgr Agnieszka Glica
artykuły
Jak żyć z alkoholikiem?
Jak żyć z alkoholikiem? Jak sobie radzić z chorobą
Ojciec alkoholik - dorosłe dzieci alkoholików (syndrom DDA). Problemy dzieci z rodzin alkoholowych - depresja i nie tylko
Ojciec alkoholik to koszmar niejednego dziecka. Dz
„Chłopaki nie płaczą", czyli dlaczego zdecydowana większość osób poszukujących pomocy psychologicznej to kobiety
Stereotypowy obraz mężczyzny opiera się na odwadze