Zmniejszenie ilości płytek krwi przy inhibitorach z grupy MAO

Witam, mam 27 lat, przez 2 miesiące brałam inhibitor MAO. Lekarz wysłał mnie na badanie morfologii krwi, oto wynik: surowica, wynik jedn. (znacznik wart. oczekiwane): glukoza 85 mg/dl (70-110), kreatynina 0,44 mg/dl L (0,50-1,20). To, co jest na wynikach podkreślone: wskaźnik zróż. obj. płytek (PDW) 11,7 fl (6,1-11,0), średnia obj. krwi (MPV) 10,2 fl (8,0-10,0). Zaw. proc płytek dużych (P-L-CR) 26,8% (6,0-25,0).
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku leków z grupy inhibitorów MAO, jednym z działań niepożądanych jest tromboytopenia - czyli zmniejszenie ilości płytek krwi, z tego też powodu lekarz zlecił wykonanie badania morfologii krwi.

Aby móc dobrze zinterpretować wyniki badań, należy mieć je wszystkie, a nie tylko nieprawidłowości. Jednak te podane nie wskazują na żadną patologię, są to wskaźniki, które należy interpretować, gdy istnieją nieprawidłowości w liczbie płytek krwi, która jest w normie.

Kreatynina jest markerem wydolności nerek. Niepokoić należy się wtedy, gdy wynik jest ponad normę (choroba wątroby) albo bardzo dużo poniżej. W tym przypadku można przyjąć, że jest prawidłowy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.