Żywienie 3-letniego dziecka

Mam syna wiek3lata i 5miesięcy,waga26kg,wzrost 110cm. Na śniadanie(godz 7-8) i kolacje(godz20) wypija 220-250ml mleka krowiego z 1płaska łyżeczka kaszki ryżowej malinowej i 1 łyżeczką cukru. Obiad(godz11-12) to najczęściej rosół lub 2i pół parówki typu hod-dog lub ziemniaki z różną zupą zaprawianą śmietaną,lub 2-3kromki chleba bez skórki z masłem lub pasztetem. Godzina15-16jogurt monte lub danone, godz18 jabłko lub banan.Dużo pije soku kubuś i soku malinowego paula.Czy dobrze go karmie?Karolina

Witam serdecznie,
masa ciała syna w stosunku do wzrostu i wieku jest zbyt wysoka. Poza wizytą u pediatry w celu wykluczenia zaburzeń wywołujących nadwagę, sugeruję całkowitą zmianę diety. Na śniadanie lepsza będzie naturalna kasza np. jaglana, czy owsianka z owocami. Nie ma konieczności dosładzania, zwłaszcza białym cukrem. Dziecko powinno zjeść zdrowy obiad złożony z zupy jarzynowej i/lub drugiego dania w postaci chudego mięsa/ryby/warzyw strączkowych + kasza + warzywa gotowane lub surówki. Proszę nie zaprawiać zup śmietaną - można część zupy zmiksować blenderem, by naturalnie ją zagęścić. Proszę nie podawać dziecku parówek, które zawierają dużo tłuszczu i zazwyczaj mięso gorszej jakości. Kanapki przyrządzać z pieczywa razowego/pytlowego lub graham z chudą wędliną, twarogiem, jajkiem lub pasztetami wegetariańskimi, które nie zawierają niezdrowego tłuszczu. Słodzone jogurty i deserki zamienić na jogurt naturalny i owoce świeże lub duszone - można przyrządzać koktajle. Wspomniane soki proszę wykluczyć, gdyż zawierają cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy przyczyniające się do wzrostu wagi. Niezależnie od przyczyny wysokiej wagi syna, trzeba zadbać o jego prawidłową dietę, gdyż nadwaga może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Pozdrawiam