Żywotność wirusa wścieklizny na przedmiotach w temperaturze pokojowej

Witam.Mam pytanie dotyczące wirusa wścieklizny.Jak długo zachowuje żywotność na przedmiotach w tamp. pokojowej?

Lek. Tomasz Budlewski

Nie wiem jak długo, ale profilaktykę stosuje sie jedynie gdy dojdzie do kontaktu śliny zwierzęcia chorego/ podejrzanego o chorobę z błonami śluzowymi lub uszkodzona skóra człowieka.

Witam,

W wysuszonej ślinie około 14 godzin , a więc na przedmiotach najprawdopodobniej około kilkunastu godzin,z kolei w zakopanych zwierzęcych zwłokach nawet do 14-20 dni.

Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Marek Derkacz